Mokslas ir IT

2017.11.30 12:05

Pusė Lietuvos penktokų jau gavo raktus į rytojaus pasaulį

LRT.lt 2017.11.30 12:05

Jau pusė Lietuvos penktokų gali nemokamai atsiimti mikrokompiuterius „BBC micro:bit“. Šią savaitę jie pasiekė Biržus, Jurbarką, Marijampolę, Plungę, Šiaulius, Šilalę ir Vilkaviškį. Tai dalis iniciatyvos „Kompiuteriukai vaikams“, kurios tikslas nemokamai įteikti po kompiuteriuką Lietuvos penktokams. Kompiuteriukus penktokai gali atsiimti bendrovės „Bitė Lietuva“ salonuose, kur jie taip pat gauna patarimų, kaip naudojant „BBC micro:bit“ įgyvendinti savo idėjas.

„Kompiuteriai gali būti ne tik žaislas, bet ir įrankis kurti informatikos, matematikos, robotikos ar gamtos mokslų pasaulyje. Mums svarbu, kad nepriklausomai nuo vaiko gyvenamosios vietos ar socialinio sluoksnio, jis neliktų užribyje tų technologijų, kurios bus itin svarbios jo ateičiai. Džiaugiamės, jog taip galvoja ir daugiau žmonių – jau surinkome daugiau nei pusę reikalingų lėšų kompiuteriukams. Planuojame, jog išsikeltą planą pasieksime kitų metų pradžioje ir kompiuteriukai tuomet pasieks visus Lietuvos penktokus. Kuo daugiau žmonių, bendrovių, organizacijų prisidės prie šio kilnaus tikslo, tuo greičiau vaikai turės galimybę ruoštis rytojaus technologijų pasauliui“, – teigia Povilas Poderskis, vienas iš iniciatyvos „Kompiuteriukai vaikams“ autorių.

Pirmieji kompiuteriukai Lietuvos vaikams buvo pradėti dalinti rugsėjo mėnesį ir jau pasiekė 10 tūkst. penktokų visoje šalyje, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Lietuva kaip nedidelė šalis turi didžiausią dėmesį skirti keletui sričių, kuriose esame stiprūs ir galime užimti lyderio pozicijas. Būtent tokios ir yra informacinės technologijos bei programavimas. Šios sritys mums labai artimos, o joms reikalingi įgūdžiai jau dabar naudingi mūsų šalies ekonomikai, visuomenės raidai ir Lietuvos ateičiai. Džiaugiamės būdami dalimi šio projekto, kuris yra mažas žingsnis, leisiantis vaikams išbandyti technologijas, programavimą ir išmanius sprendimus. Neabejojame, kad dalis šių vaikų taps puikiais programuotojais ar IT specialistais ir sukurs netikėtų dalykų“, – sako Pranas Kuisys, bendrovės „Bitė Lietuva“ vykdomasis direktorius.

Pasak jo, kitų metų pradžioje taip pat startuos nacionalinis konkursas, kuriame penktokai galės parodyti, ko išmoko. Į „Kompiuteriukai vaikams“ inicijuotą projektą bendrovė investavo 30 tūkst. eurų.

Naujus miestus kompiuteriukai pasiekia palaipsniui ir visos mokyklos yra informuojamos individualiai, kokiu būdu atsiimti kompiuteriukus. Apie tai (kur, kaip ir kada atsiimti) moksleiviams praneša jų mokyklos atstovai. Atsiimant kompiuteriukus, į visus klausimus atsako apmokyti specialistai. Jie padeda parsisiųsti ir įsidiegti reikiamas programėles, parodo pirmuosius žingsnius, kaip naudotis įrenginiu. Taip pat supažindina, kokios yra kompiuteriuko galimybės, ką su juo galima sukurti ir pataria, kur ieškoti daugiau informacijos ar priedų sudėtingesniems projektams. Nuolat atnaujinamą lentelę su datomis ir regionais, kuriuose jau platinami kompiuteriukai, galima rasti adresu http://www.kompiuteriukai.lt/rollout/.

Anot P. Poderskio, šiuo metu taip pat aktyviai renkamos savanorių grupės, kurios vaikus supažindina su kompiuteriukų galimybėmis: „Kartu su projekto partneriais pradedame aktyviau mokyti vaikus, ką galima nuveikti su kompiuteriukais. Pavyzdžiui, 50 savanorių iš „Barclays“ paruošė mokymų medžiagą ir veda praktines dirbtuves Vilniaus mokyklose. Prie jų jungiasi pagalbininkai iš „Nasdaq“, „Baltic Talents“, Vilniaus universiteto ir kitų organizacijų. Be to, kartu su leidykla „Šviesa“ parengėme lietuvių, matematikos ir informatikos projektus, kurie išnaudoja kompiuteriukus ir taip leidžia papildyti penktokų pamokų turinį. Artimiausiu metu mokytojus su šia medžiaga supažindinsime.“

Apie mikrokompiuterius ir „Kompiuteriukai vaikams“

Mikrokompiuteriai – nedidelės mikroschemos, kurios gali virsti į išmanų skaičiuoklį, žingsniamatį, daugybos lentelę ir kitus įdomius projektus. Tiesa, prieš tai vaikai turi nesudėtingoje aplinkoje užrašyti komandas, kaip kompiuteriukas turėtų veikti. Tokiu būdu jie mokosi ne tik programavimo, bet ir loginio mąstymo bei kūrybiškumo.

Iniciatyvos „Kompiuteriukai vaikams“ tikslas – Lietuvos penktokams išdalinti po „BBC micro:bit“ mikrokompiuterį ir taip paskatinti moksleivius susipažinti su technine kūryba ir programavimu. Panašios iniciatyvos jau įvyko Jungtinėje Karalystėje, JAV, Singapūre, Suomijoje, Šri Lankoje ir kitose šalyse. „Kompiuteriukai vaikams“ Lietuvoje palaiko savivaldybės, įvairios bendrovės, organizacijos ir gyventojai. Daugiau informacijos apie iniciatyvą galima rasti tinklalapyje www.kompiuteriukai.lt ir socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Kompiuteriukai vaikams“