Mokslas ir IT

2018.04.16 13:01

Į S. Hawkingo vakarėlį keliautojams laiku taip niekas ir neatvyko

technologijos.lt 2018.04.16 13:01

Keliautojams laiku (juk visi mes tokie) tai – neeilinis išbandymas: jiems surengtas vakarėlis, o kvietimai į jį išdalyti tik po to, kai jis įvyko.

Keliautojams laiku (juk visi mes tokie) tai – neeilinis išbandymas: jiems surengtas vakarėlis, o kvietimai į jį išdalyti tik po to, kai jis įvyko.

Deja, kosmologijos profesorius Stephenas Hawkingas, taip norėjęs pasveikinti laiko keliautojus, liko it musę kandęs: jo kvietimas atvykti į vakarėlį „Keliautojams laiku“ visame erdvėlaikyje taip ir nesulaukė jokio atsako. „O gaila, – atsiduso Kembridžo universiteto profesorius. – Aš taip tikėjausi, kad pro šias duris įžengs „Mis Visata“ iš ateities.“

S. Hawkingas savo pastangas pavadino „eksperimentiniu požymiu, jog kelionės laiku yra neįmanomos“. Tiesa, paslapčia galima viltis, jog pagarsinus apie 2009 m. birželio 28 d. surengtą vakarėlį keliautojams laiku, kas nors ateityje tokį „skelbimą“ perskaitys ir pamėgins sugrįžti į praeitį, kad jame apsilankytų.

Kaip informuoja „Ars Technica“, knygos „Trumpa istorija apie laiką“ autorius paaiškino: „Dabar turiu eksperimentinį patvirtinimą, kad kelionės laiku yra neįmanomos. Laiko keliautojams specialiai surengiau vakarėlį, tačiau kvietimus į jį išsiuntinėjau tik po to, kai jis įvyko. Aš sėdėjau ir laukiau ten ilgą laiką, tačiau niekas taip ir neatvyko.“

Nors gal ir gerai, kad niekas neatėjo. Kaip pažymėjo S. Hawkingas, nors Alberto Einsteino teorijos neprieštarauja kelionėms laiku į praeitį, „tikėtina, jog toks įvykis sukeltų spindulingą išlydį, kuris sunaikintų kelionės erdvėlaikiu mašiną, o gal ir patį erdvėlaikį“.

Kad ir kaip S. Hawkingas būtų troškęs, jo surengtas vakarėlis naujam Didžiajam sprogimui impulso taip ir nesuteikė.

„Kaip ten bebūtų, mes vis tiek visi keliaujame laiku, – interviu „Ars Technica“ kalbėjo S. Hawkingas. – Tik viena kryptimi – pirmyn, į ateitį. Maža to, tą keliavimą galime pagreitinti: išskridę greitaeige raketa ir po kurio laiko sugrįžę, Žemėje rastume visus gerokai vyresnius, o gal jau ir mirusius. A. Einsteino bendroji reliatyvumo teorija lyg ir siūlo galimybę išlenkti erdvėlaikį tiek, kad galėtume peršokti į praeitį. Vis dėlto tikėtina, jog toks erdvėlaikio iškreivinimas sukeltų spindulingą išlydį, kuris sunaikintų kelionės erdvėlaikiu mašiną, o gal ir patį erdvėlaikį.“

Ir vis tik jei kada nors ateityje (ar praeityje) kam nors pasitaikytų galimybė šnektelėti su prof. S. Hawkingu vakarėlyje „Keliautojams laiku“, galima jo pasiteirauti, ką jis galvoja apie žmones, kurie teigia, jog matė NSO. „Ars Technica“ šiuo klausimu jis atsakė štai ką: