Mokslas ir IT

2017.10.10 12:37

5 patarimai, kaip apsaugoti telefono duomenis

LRT.lt2017.10.10 12:37

Mobilusis telefonas tampa vis didesniu mūsų paslapčių saugotoju. Telefonu prisijungiame prie elektroninės bankininkystės, tvarkome kitą informaciją, kuriai patekus į „ne tas rankas“ skaudžiai nukentėtume, rašoma pranešime spaudai.

Jūsų dėmesiui – penki Evaldo Viselgos, „Tele2“ telefonų priežiūros centro vadovo ir „Inovacijų biuro“ eksperto, patarimai, kaip apsaugoti savo duomenis telefone.

1. Slaptažodis

Telefono atrakinimo slaptažodis turi būti kuo sudėtingesnis. Geriausia, jei tai bus neegzistuojantis žodis su bent viena didžiąja raide ir kokiu nors simboliu – šauktuku ar pan. Tokį bus ne tik sudėtinga atspėti, bet ir įsiminti net vizualiai matant, kaip žmogus suveda kodą. Žinoma, slaptą kodą reiktų suvesti slaptai, kad šis veiksmas nebūtų nufilmuotas nei lauko kamera, nei kito asmens mobiliuoju.

2. Biometriniai duomenys

Nauji telefonų modeliai turi biometrines apsaugas ir vartotoją gali nustatyti pagal pirštų antspaudus, akies rainelę ar veidą. Be to, visi biometriniai užraktai papildomai apsaugoti PIN kodu, kurį, kaip atsarginį variantą, būtina pasirinkti.

Vienas patogiausių ir saugiausių variantų – akies rainelės nuskaitymas. Tačiau veidą atpažįstančios sistemos, naudojamos kartu su PIN kodu, yra dar saugesnės. Ypač naujuose telefonuose, kur ši funkcija yra ištobulinta, naudojamos termokameros, nuskaitančios tik šilumą skleidžiantį objektą. Tad netekus telefono jo atrakinti nepavyks net tuo atveju, jei vagišius turės jūsų nuotrauką.

G. Lamberto/unsplash.com nuotr.

3. Viešasis internetas

Galimybė naudotis nemokamomis „Wi-Fi“ paslaugomis viliojanti, tačiau tai daryti derėtų atsargiai. Prisijungus prie kodu neapsaugoto viešojo interneto rekomenduojama nesinaudoti portalais, kuriuose reikia suvesti savo slaptažodžius.

Interneto banku bei kitomis itin jautrią jūsų informaciją turinčiomis e-paslaugomis saugiausia naudotis prisijungus prie operatoriaus teikiamo mobiliojo interneto arba namuose. Viešieji „Wi-Fi“ tinklai tokioms operacijoms yra nerekomenduojami ir laikomi itin pavojingais.

Viešasis „Wi-Fi“ tinklas prieinamas visiems. Tai reiškia, kad jis prieinamas ne tik jums, bet ir blogų kėslų turintiems žmonėms. Pasinaudoję nemokamu internetu jie gali pasiekti jūsų įrenginį, stebėti, ką jame darote. Sumažinti tikimybę, kad duomenys nenutekėtų į blogas rankas, galite pažymėję, jog neleidžiate prie jūsų telefono prisijungti kitiems tinkle esantiems įrenginiams.

4. Programėlių siuntimasis

Saugiausia programėles siųstis iš telefono gamintojo rekomenduojamų ar bent jau žinomų interneto parduotuvių. Tačiau net ir tokios programėles gali būti ne visai saugios. Vienas saugumo indikatorių – jų atsisiuntimų skaičius ir reitingas.

Jei iki šiol manėte, kad mokamos programėlės yra saugesnės už nemokamas, nebetikėkite. Dažniausiai mokamos programėlės tiesiog leidžia atlikti daugiau funkcijų nei jų nemokamos versijos arba nerodo reklamų. Saugumo prasme jos niekuo nesiskiria.

5. Papildoma apsauga

Jei telefone laikote informaciją, kuriai keliate didesnius saugumo reikalavimus, galima bet kurią atminties vietą – nuotraukų, dokumentų, vaizdo medžiagos ar kitą saugyklą – apsaugoti papildomu slaptažodžiu. Kuo sudėtingesniu, tuo geriau.

Taip pat visi telefonai turi galimybę per atstumą ištrinti visą telefono atmintį praradus telefoną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.