Mokslas ir IT

2017.10.03 14:30

Nobelio fizikos premija – mokslininkams, užfiksavusiems gravitacines bangas

LRT.lt, BNS2017.10.03 14:30

2017 metų Nobelio premija fizikos srityje buvo paskirta vokiečių kilmės JAV mokslininkui Raineriui Weissui ir amerikiečiams Barry C. Barishui bei Kipui S. Thorne`ui, pirmiesiems užfiksavusiems gravitacines bangas, antradienį paskelbė Nobelio komitetas.

„Jų atradimas sukrėtė pasaulį“, – pareiškė Švedijos karališkosios mokslų akademijos vadovas Goranas K. Hanssonas.

Erdvėlaikiu sklindantys gravitacijos raibuliai pirmąkart buvo išpranašauti Alberto Einsteino, prieš šimtmetį paskelbusio bendrąją reliatyvumo teoriją. Tačiau pirmųjų konkrečių įrodymų apie jų egzistavimą buvo gauta tik 2015 metais, kai du LIGO laboratorijos detektoriai Jungtinėse Valstijose užfiksavo pirmąjį tokį signalą, pasklidusį prieš 1,3 mlrd. metų tolimoje galaktikoje susidūrus dviem juodosioms skylėms.

Gravitacinė banga yra labai silpnas gravitacinio lauko trikdys, kurį sukelia didelės masės kūnų judėjimas su pagreičiu. Šie trikdžiai erdvėje sklinda šviesos greičiu, nešdami energiją. 

Gravitacines bangas sukuria labai intensyvūs tolimosios Visatos įvykiai, pavyzdžiui, juodųjų skylių susiliejimai arba supernovų sprogimai. Gravitacines bangas taip pat spinduliuoja ir dvinarės žvaigždės. 

Prestižinis apdovanojimas minėtiems trims mokslininkams skirtas „už reikšmingą indėlį LIGO detektoriui ir gravitacinių bangų stebėjimui“.

„Labiau laikau tai dalyku, pripažįstančiu tūkstančio žmonių darbą“, – sakė R. Weisas telefonu per spaudos konferenciją su Švedijos karališkąja mokslų akademija.

Dar prieš paskelbiant laureatus buvo prognozuojama, kad Nobelio komitetas nuspręs pagerbti gravitacinių bangų atradėjus, bet kai kurie teigė, kad šis atradimas dar pernelyg naujas.

Premijos piniginę dalį – 9 mln. Švedijos kronų (940 500 eurų) pasidalins visi trys mokslininkai. Pusė jos atiteks R. Weisui, dirbančiam Masačusetso technologijų institute (MIT), o likusią dalį pasidalys B. C. Barishas ir K. Thorne`as – iš Kalifornijos technologijų instituto (CALTECH).

LIGO nuotr.

Per iškilmingą ceremoniją, kuri vyks Stokholme gruodžio 10 dieną, minint premijos steigėjo Alfredo Nobelio mirties 1896 metais sukaktį, kiekvienam laureatui taip pat bus įteiktas diplomas ir aukso medalis.

Pastaruosius 25 metus Nobelio fizikos premija skiriama keliems asmenims.

2016 metų Nobelio premija fizikos srityje buvo paskirta britams Davidui Thoulessui, Duncanui Haldane`ui bei Michaelui Kosterlitzui už egzotiškų kvantinio pasaulio savybių tyrimus – teorinį medžiagos topologinių fazių ir jų virsmų atradimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt