Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Rastas seniausias Toros ritinys

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Reorganizuodamas Bolonijos biblioteką Italijos mokslininkas rado seniausią ritinį iš svarbiausio Judaizmo teksto – Toros.  

Reorganizuodamas Bolonijos biblioteką Italijos mokslininkas rado seniausią ritinį iš svarbiausio Judaizmo teksto – Toros.

Ritinys rastas Bolonijos universiteto bibliotekoje – dokumentas buvo žinomas ir sukataloguotas, tačiau neteisingai aprašytas ir klaidingai nustatyta jo sukūrimo data. Kaip praneša BBC, ankstesni bibliotekos darbuotojai manė, kad tekstas sukurtas XVII amžiuje, tačiau jį pamatęs hebrajų kalbos profesorius Mauro Peranis iškart suprato, kad dokumentuota buvo klaidingai.  Profesoriaus nuojautą patikrinus radiometriniu datavimu paaiškėjo, kad Bolonijos bibliotekoje esantis Toros ritinys sukurtas prieš 850 metų ir kad tai yra seniausias žinomas Toros ritinys.

„Tai svarbi naujiena. Judaikos mokslininkai džiaugiasi ir daug smulkesniais atradimai, tačiau tai tikrai svarbus tekstas ir, panašu, labai gražus ritinys“, – atradimą naujienų agentūrai AP komentavo Senojo testamento ekspertas iš Kembridžo universiteto Jamesas Aikenas.

Toros ritinys yra 36 metrų ilgo ir 64 cm pločio, jo būsena, pasak tyrinėtojų, tiesiog puiki.