Mokslas ir IT

2017.09.20 15:29

Dėl naujų idėjų technologijų įmonės kreipėsi į studentus

LRT.lt2017.09.20 15:29

Technologijoms sparčiai šuoliuojant į priekį, šiuolaikinėms įmonėms neretai kyla iššūkių, kuriems įveikti reikia naujų idėjų, netikėtų sprendimų ar įžvalgų. Jau vienuoliktą sezoną vykstančioje verslą ir mokslą apjungiančioje tarptautinėje iniciatyvoje „Demola“ dalyvaujančios Lietuvos technologijų įmonės pirmuosius savo iššūkius jau pateikė studentams.

Filmus primenantys iššūkiai

Viešosios įmonės „Visorių informacinių technologijų parkas“ globojama iniciatyva „Demola“ jau paskelbė devynias šalies įmones, kurios šįmet iškėlė itin skirtingus iššūkius, rašoma pranešime spaudai.

Viena grupė studentų jau įveikė iššūkį vienoje įmonėje – kaip palengvinti bendrystę tarp skirtingų amžiaus grupių įmonės viduje bei vyresnio amžiaus kartos darbuotojams bendraujant su jaunesniais klientais.

Dar vieną iššūkį, primenantį filmus apie ateitį, iškėlė optinius prietaisus ir sistemas gaminanti bei projektuojanti įmonė „Ados-tech“. Įmonės vadovas Robertas Grikšas paaiškino, kad tokie prietaisai skirti regėti tam, ko nefiksuoja žmogaus akis.

Pavyzdžiui, infraraudonąsias bangas fiksuojantys termovizoriai leidžia išvysti šiluminę spinduliuotę, kurią skleidžia aplinkos objektai. Tačiau pradėjus lyti ar susidarius rūkui, šiluma yra išsklaidoma, objektai atvėsta ir paskęsta bendrame fone. Tuomet optiniai prietaisai šiuos objektus fiksuoja kur kas prasčiau arba išvis nebegali jų išskirti iš aplinkos.

„Norėtume turėti išmanų prietaisą, kuris, nepriklausomai nuo aplinkos veiksnių, gebėtų perteikti itin kokybišką vaizdą, susidedantį iš kelių spektrinių sričių ir gebėtų jį automatiškai optimizuoti pagal susiklosčiusias aplinkos sąlygas. Tačiau kokia galėtų būti technologija ir principai, leidžiantys apjungti kelių spektrų spinduliuotę (VIS, SWIR, LWIR)? Kaip viską surinkti ir sutalpinti į vieną prietaisą?“ – teiravosi R. Grikšas.

Autorinės teisės priklauso studentams

Programos vykdytojo Edgaro Kriukonio teigimu, „Demola“ praktika – tai reali galimybė įvairių sričių studentams padirbėti norimoje įmonėje, susipažinti su verslo kūrimo ypatumais ir įgyti neeilinės patirties.

„Norėdami dalyvauti iniciatyvoje studentai patys pasirenka tas įmones bei iššūkius, prie kurių sprendimo norėtų prisidėti. Sprendimo paieška yra komandinis darbas, o galutinio produkto – demo versijos ar koncepcijos – autorinės teisės priklauso studentams. Todėl, jei įmonė nori naudotis pasiūlytu sprendimu, turi šias teises įsigyti“, – sakė E. Kriukonis.

Iššūkius pateikusios įmonės – tai minėtosios UAB „Vildoma“, UAB „Ados-tech“ bei kitos: išmanius namų apsaugos ir valdymo sprendimus kurianti UAB „Eldes“, Lietuvos literatūros ir meno archyvas, tarptautinė mažųjų autobusų gamintoja UAB „ALTAS komercinis transportas“, inovatyvius lazerių šaltinius kurianti bei gaminanti UAB „Optogama“, viena didžiausių gofruotojo kartono pakuotės sprendimų tiekimo lyderių Baltijos šalyse „DS Smith Packaking“, pamatykLietuvoje.lt (UAB „Maipa“) ir elektros energijos skaitliukus gaminanti UAB „Elgama Elektronika“. Kai kurios iš bendrovių pateikė po kelis iššūkius, todėl išvis jų yra 11.

Studentų iš visų šalies universitetų registracija į komandas po 4–5 žmones vyksta iki spalio 1 d., registraciją rasite čia. Iššūkių gvildenimas prasidės spalio 9 d. ir truks tris mėnesius – iki sausio 19 d.

„Demola“ vadinama aukštųjų technologijų programa Lietuvoje – jau nuo 2012 m. Verslo ir mokslo bendradarbiavimui skirta iniciatyva šiuo metu vykdoma 13 pasaulio šalių: Suomijoje, Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Lietuvoje, Latvijoje, Vengrijoje, Slovėnijoje, Meksikoje, Namibijoje ir Pietų Afrikoje. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.