Mokslas ir IT

2017.09.15 15:24

Šnobelio premijos: vienas laureatų tyrė, ar katės yra skystos

Jungtinėse Valstijose, Harvardo universitete, jau 27 kartą Nobelio premijos laureatai išdalijo Šnobelio (angl. Ig Nobel) premijas, kurios skirtos atkreipti dėmesį į neįprastai ir juokingai mąstančius mokslininkus. Šiais metais premijos išdalytos dešimtyje sričių nuo mitybos iki fizikos.

Artėjant šių metų pretendentų gauti Nobelio premijas paskelbimui, Harvardo universitete jau 27 kartą Nobelio premijos laureatai išdalijo Šnobelio premijas. Vienas iš šių metų laureatų tyrė, ar katės yra kietos ar skystos.

„Gali atsisakyti Nobelio premijos, bet Šnobelio – tikrai ne. Taigi, ar katės yra skystos? Pamačiau šį klausimą internete, jis buvo grindžiamas apibrėžimu, kad skystis prisitaiko prie talpyklos formos. Atrodo, taip ir yra“, – sako Šnobelio fizikos premijos laureatas Marcas-Antoine`as Fardinas.

Tyrime „Kačių reologija“ mokslininkas teigia, kad katės tuo pat metu yra ir kietos, ir skystos dėl gebėjimo įlįsti į bet kokią talpą.

Šnobelis už anatomiją atiteko mokslininkams, tyrusiems, kodėl vyrų ausys senatvėje padidėja – pasirodo, jos išsiplečia dėl gravitacijos.

Reuters/Scanpix nuotr.

Kita mokslininkų grupė taikos Šnobelį gavo už knarkimo sumažinimo tyrimus.

„Atlikome tyrimą ir išsiaiškinome, kad keturis mėnesius penkis kartus per savaitę grojant didžeridu dieną sumažėja mieguistumas, naktį knarkimas ir miego sutrikimai“, – sako Šnobelio taikos premijos laureatas dr. Milo Puhanas.

Tiesa, žmonėms padeda ne šio Australijos aborigenų instrumento skleidžiamas garsas, o kasdienės pūtimo treniruotės. Grojimas tokiu instrumentu stiprina kvėpavimo takus ir palengvina kvėpavimą.

Daugiau apie tai – Algirdo Acaus ir Giedriaus Kanapkos reportaže.