Mokslas ir IT

2017.08.28 11:14

Vilniuje britų mokslininkas supažindins su protoląstelėmis

LRT.lt2017.08.28 11:14

Rugsėjo 1-ąją Vilniuje britų mokslininkas Brianas Deggeris kvies į biolaboratoriją, kurioje visi besidomintieji galės susipažinti su protoląstelėmis – jų istorija ir dabartiniais panaudojimo būdais bei sritimis. 

Kaip teigiama organizacijos „Institutio media“ pranešime žiniasklaidai, rengiamų dirbtuvių metu dalyviai turės galimybę ir patys eksperimentuoti su visiems lengvai prieinamais chemikalais bei pasigaminti protoląstelių, taip pat užfiksuoti rezultatus.

Protoląstelės yra pirminės molekulinės globulės, jungiamos cheminių procesų, aplinkoje atsirandančios veikiant fizikos dėsniams. Protoląstelės turi gyvų organizmų savybių, tokių kaip ląstelių dalijimasis, sintezė, chemotaksis. Biologiškai protoląstelės atvaizduoja galimą gyvybės atsiradimo procesą, taip pat membranų–baltymų sąveikos procesą. Komercinėje srityje jos taikomos sudėtingų klausimų, tokių kaip CO2 fiksavimas, augimo struktūros, sprendimui. Protoląstelės taip pat siejamos su filosofiniu gyvybės kilmės klausimu. Be to, jos yra ir gamtoje natūraliai pasireiškiančio skaičiavimo pavyzdys.

B. Deggeris prisijungė prie meno projektų dirbdamas su menininkų kolektyvo „Blast Theory“ kūriniu „I Like Frank in Adelaide“ 2004–aisiais. Prieš tai jis jau buvo įgijęs molekulinės biologijos daktaro laipsnį, kurio siekė dėl didžiulio nuolatinio domėjimosi mokslu. Šiuo metu B. Deggeris kuria ir rengia dirbtuves bioplastikų, bakterijų auginimo, planktono, fermentacijos temomis. 2014–aisiais Vilniuje, projektų erdvėje „Malonioji 6“, jis pristatė dirbtuves, kuriose buvo galima pasigaminti savadarbį mikroskopą. B. Deggeris taip pat rašo straipsnius apie jo naudojamus mokslinius bet atvirojo kodo metodus.

Biolaboratorija vyks 2017 m. rugsėjo 1 d., 11.00–14.00 val. projektų erdvėje „Sodų 4“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.