Mokslas ir IT

2017.08.24 09:27

Mokslininkas: naujas projektas – alternatyva atgyvenusiems švietimo metodams

Goda Raibytė, LRT.lt 2017.08.24 09:27

Lietuvos mokslininkų inicijuotas mokslinis edukacinis projektas „PhabLabs 4.0“ – ne tik naujas požiūris į mokslo populiarinimą, bet ir modernus būdas jaunus žmones sudominti mokslu. Taip LRT.lt sako projekto kūrėjas ir FTMC Fotoninių technologijų industrinės laboratorijos vadovas dr. Sergejus Orlovas.

„Naujas jis todėl, kad apjungiame vadinamųjų „hackatonų“ iniciatyvą – kur žmogus laisvalaikiu gali ateiti ką nors pats palituoti, sukonstruoti ir pan. – su fotonikos mokslu, kuris yra vienas iš svarbesnių ateities mokslų. Toks priėjimas prie jaunų žmonių yra labai efektyvus, nes tradicinės darbų pamokos mokykloje yra... atgyvenusios, dažnai neatitinka dabarties technologijų“, – tikina mokslininkas.

Lietuva kartu su dar devyniomis labiausiai fotonikos srityje pažengusiomis Europos valstybėmis dalyvauja bendrame moksliniame ir edukaciniame praktinės techninės kūrybos projekte „PhabLabs 4.0“

Šio projekto nacionalinis kuratorius Lietuvoje yra Fizinių ir technologijos mokslų centras (FTMC) ir jo Fotoninių technologijų industrinė laboratorija. Projekto metu skirtingų šalies mokyklų moksleiviai kviečiami į kūrybines dirbtuves, mokomi praktiškai pažvelgti į perspektyvią mokslo sritį ir net kuria aukštos pridėtinės vertės produktų prototipus. Bendra projekto suma siekia 1,5 mln. eurų.

FTMC pradėtas įgyvendinti projektas „PhabLabs 4.0“ tęsis trejus metus. Jo veiklos orientuotos į trijų amžiaus grupių vaikus ir jaunuolius: 10–14 metų, 15–18 m. ir vyresnius nei 18 metų. Išbandžiusios savo sukurtus įrenginius, šalims projekto dalyvėms atstovaujančios laboratorijos vėliau testuos vienos kitų prototipus ir išrinks geriausius iš jų. Projektas tebėra atviras naujoms šalims ir laboratorijoms.

„Pas mus jau kiek metų nevyksta švietimo reforma, mokymo metodai yra pasenę. Tokia iniciatyva europinio lygio dirbtuves galime įdiegti Lietuvos mokyklose. [...] Rinksime klases mokyklose, universitetuose, bandysime atlikti testus, ar vaikai supranta turinį, ar jiems įdomu. Turime idėjų kartu su partneriais makeriais tokiomis iniciatyvomis sudominti jaunimą, aktyviai bendradarbiauti su Lietuvos mokyklomis. Kol kas domisi privačios mokyklos, bet yra susidomėjusių ir iš provincijos“, – sako S. Orlovas.

Dalyvaudamas šiame projekte, kurio europinis kuratorius yra Briuselio laisvasis universitetas, FTMC bendradarbiauja su pasaulinei „Fab Lab“ bendruomenei priklausančia Lietuvos jaunimo technologijų laboratorija „M-Lab“, teikdamas jai praktinių fotonikos gaminių prototipus ir instrukcijas. Ši mobilioji laboratorija įvairiose Lietuvos mokyklose pradeda rengti techninės kūrybos dirbtuves, kuriose šie prototipai yra testuojami ir pagal juos gaminami praktinę paskirtį turintys fotonikos įrenginiai.

Makerspace konstruoja technologiškai įdomesnį ir įvairesnį daiktą negu mokykloje. Fotonika čia svarbi, nes šiuo metu ji daugelyje valstybių ir Europos Sąjungoje paskelbta prioritetine ateities technologija. Paruošime 33 dirbtuves, kurios bus atviros, o paskui informaciją bus galima rasti internete, adresu. Taip pat paruošime 11 iššūkių arba „hackatonų“, kur dalyviai galės parodyti savo išmonę ir varžysis su kitų Europos šalių jaunimų [...] Problema su fotonikos dirbtuvėmis yra ta, kad šiam mokslui, tokioms dirbtuvėms reikalingos įrangos standartinėje makerspace laboratorijoje nebūna. Tai mūsų tikslas yra ne tik sukurti dirbtuvės, bet ir paruošti rinkinius medžiagų, skirtų fotonikos dirbtuvėms. Tokį rinkinį įsijugusi mokykla arba makerspace galėtų pasidaryti fotonikos dirbtuves patys. Visą informacija bus viešai prieinama“, – pasakoja dr. S. Orlovas.

Be to, mokslininko žodžiais, „PhabLabs 4.0“ išskirtinis ir todėl, kad bus bandoma sudominti mergaites. Anot jo, pagal statistiką, fizika domisi daug mažiau mergaičių. „Spėjama, kad tai nėra susiję su tuo, kad mergaitės nėra fizikės ar kažkuo prastesnės. Taip dažniausiai įvyksta, nes tėvai darė įtaką vaikų pasirinkimui. Fizika dažnai asocijuojasi su grubiu mechaniniu darbu. Mes savo projektu bandysime pakeisti ir tai“, – pasakoja S. Orlovas.

Projekte „PhabLabs 4.0“ dirba patyrę specialistai ir suformuota grupė žmonių, kurie atsakingi už tai, kad galutinis rezultatas būtų įdomus visiems vaikams, nepaisant jų lyties.