Mokslas ir IT

2017.08.22 09:45

Indijoje pigesnius galūnių protezus gamina iš vamzdžių

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.08.22 09:45

Indijoje, kur beveik 10 milijonų žmonių gyvena neturėdami dalies kojos ar rankos, vietiniai inžinieriai sugalvojo, kaip sumažinti galūnių protezavimo sąnaudas. Naudojant poliuretano vamzdžius čia gaminamos „Džaipuro kojos“, kurios gyvenimą palengvino jau 25-iems tūkstančiams indų.

Išsivysčiusiose šalyse kojos protezas gali atsieiti tūkstančius, o gamyba užtrukti savaites. Tačiau ligoninėje Džaipure, Indijoje, protezas pagaminamas vos už 50 eurų. Pradėjus protezus gaminti 1975-aisiais, dabar čia per dieną pagaminama iki 50-ies kojos protezų.

„Važinėju motoroleriu, vairuoju mašiną, man nekyla problemų kasdienėje veikloje. Nesijaučiu neįgalus, nors neturiu kojos ir negaliu visko padaryti“, – pasakoja vienas iš eismo įvykio auka Rajkumaras Sainis.

Protezai gaminami iš patvarių plastikinių vamzdžių, jiems nereikia daug priežiūros ir gali būti sumontuoti per kelias valandas. Žmonės, turėdami naują galūnę, gali laisvai vaikščioti, dirbti laukuose, važiuoti dviračiu ar net laipioti po medžius. Tobulėjant technologijoms, ligoninėje atsirado 3D spausdintuvas – pradėti kurti ir rankų protezai.

„Spausdiname dalimis, pirštus darome atskirai; surenkame – ir ranka paruošta. Taip prototipas padaromas greičiau, nei perkant mechanines ir elektronines dalis iš kitur, o tada jas surenkant. Taigi, viską darome čia“, – aiškina inžinierius Prashantas Gade`as.

Nors finansavimas išlieka nuolatinė problema, protezų kūrėjai tikisi, kad vyriausybės subsidijos bei žmonių aukos padės ir toliau lengvinti gyvenimą nukentėjusiems.