Mokslas ir IT

2012.07.02 17:22

Tiksliausią skaičių nuojautą turi trisdešimtmečiai

LRT.lt2012.07.02 17:22

JAV mokslininkai nustatė, kad tokie instinktai, kaip skaičių nuojauta, geriausiai išsivysto vyresniame amžiuje, skelbia abc.net.au. 

JAV mokslininkai nustatė, kad tokie instinktai, kaip skaičių nuojauta, geriausiai išsivysto vyresniame amžiuje, skelbia abc.net.au.

Johnso Hopkinso Universiteto mokslininkas Justinas Halberda su kolegomis tyrinėjo žmonių instinktyvią nuojautą skaičiams.

„Mes šią nuojautą naudojamės kasdien, net nesuvokdami, kad atliekame matematinius veiksmus. Pavyzdžiui, norėdami atsiskaityti prekybos centre, greitai apskaičiuojame, kuri eilė prie kasų juda greičiausiai, kiek žmonių ten stovi, kiek prekių perka ten stovintys asmenys, kaip greitai dirba kasininkas“, – teigia J. Halberda.

Tačiau mokslininkams buvo tikras iššūkis nustatyti, kaip veikia kognityvinė sistema mums augant ir bręstant.

„Tai apskaičiuoti yra tikrai sunku. Mes neturime galimybių ištirti pakankamą skaičių žmonių iš skirtingų amžiaus grupių, kad nustatytume, kaip skaičių nuojauta kinta per žmogaus gyvenimą“, – tvirtina mokslininkas.

Dėl šios priežasties mokslininkas ir jo komanda į pagalbą pasitelkė internetą. Jie sukūrė internetinį puslapį, kuriame žmonės galėjo išsitirti savo matematinę nuojautą atlikdami testus, pavyzdžiui, nustatydami, kiek greitai mirksinčiame piešinėlyje yra geltonų ir mėlynų taškelių.

Per tris mėnesius internetiniame puslapyje testus išsprendė daugiau negu 10 000 žmonių, kiekvienas atliko po 300 bandymų nustatant taškelių skaičių. Dalyvių amžius buvo nuo 11 iki 58 metų ir tai leido mokslininkų komandai nustatyti, kaip instinktyvus skaičių suvokimas skiriasi tarp įvairaus amžiaus žmonių.

 „Išsiaiškinome, kad tiksliausią skaičių nuojautą žmonės turi būdami daugmaž 30 metų amžiaus. Tačiau šis gebėjimas senstant suprastėja“, – sako J. Halberda.

Nors ir nustatė tam tikras tendencijas tarp skirtingų amžiaus grupių, tačiau mokslininkai pastebėjo didelius skirtumus tarp skirtingų asmenų. Kai kurie suaugę žmonės užduotis atliko taip pat kaip ir vienuolikmečiai vaikai.

Tyrėjai nagrinėjo, kaip eksperimento dalyviams sekėsi mokytis matematiką mokykloje.

„Tikslesnę skaičių nuojautą turi tie asmenys, kuriems mokykloje matematika sekėsi geriau“, – tikina J. Huberta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt