Mokslas ir IT

2017.07.20 15:40

Ar Kinija pradėjo blokuoti ir susirašinėjimo programėlę „WhatsApp“?

LRT.lt2017.07.20 15:40

Susirašinėjimo aplikacijos „WhatsApp“ vartotojai pranešė apie programėlės sutrikimus Kinijoje, kuriems įtakos galėjo turėti šalies vykdoma populiariausių socialinių tinklų pasaulyje blokavimo politika. Dauguma gyventojų skundėsi, kad niekaip negalėjo išsiųsti balso pranešimų bei nuotraukų nesinaudodami virtualiais privačiais tinklais (VPN), kuriuos kompanijos ir gyventojai dažnai naudoja vadinamajai Kinijos „didžiajai ugniasienei“ apeiti.

Pastebėti įvairūs sutrikimai

Kaip rašo BBC, programėlės naudotojai praėjusį savaitgalį pastebėjo kelis sutrikimus. Pasak jų, aplikacijoje buvo blokuojamas dalijimasis nuotraukomis, garso ir vaizdo įrašais, nors žinučių siuntimo funkcija nepakito.

BBC biuras Pekine kas kelias valandas vis tikrino programėlę, kurioje atsirasdavo vis naujų sutrikimų, kol galiausiai trečiadienio rytą ji vėl pradėjo veikti įprastai be VPN pagalbos. 

Kinijos valdžia neatskleidžia, ar iš tiesų prisidėjo prie „WhatsApp“ blokavimo. Pranešimų siuntimo tarnybos taip pat nepateikė jokio komentaro ir neatsakė, ar trikdžius lėmė techninės klaidos.

JAV įsikūrusi tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Freedom House“, kuri įvairiose šalyse tiria ir gina demokratiją, politinę laisvę ir žmogaus teises, savo naujausioje interneto cenzūros ataskaitoje nurodo, kad programėlė „WhatsApp“ yra blokuojama dvylikoje šalių, o tai yra didžiausias skaičius iš visų susirašinėjimo ir bendravimo aplikacijų.

Kam Kinijai blokuoti „WhatsApp“?

Kinija kasmet vis didina interaktyvios komunikacijos cenzūrą ir tam naudoja vis sudėtingesnius metodus.

Manoma, kad vyriausybė iki kito Komunistų partijos suvažiavimo, kuriame prezidentas Xi Jinpingas sieks dar labiau sustiprinti savo kaip lyderio pozicijas, vėl griežtins apribojimus.

Neseniai vyriausybė užblokavo žiniasklaidos ir net asmeninius pranešimus apie Kinijos disidento Liu Xiaobo mirtį.

Blokuojami ir populiariausi socialiniai tinklai

Kinijos valdžia jau ne vienerius metus blokuoja įvairius socialinius tinklus, tarp jų ir pačius populiariausius pasaulyje, tokius kaip „Facebook“, „Instagram“ ir „Twitter“.

Paieškos sistemos, pavyzdžiui, „Google“, taip pat yra užblokuotos, o prieiga prie daugelio užsienio žiniasklaidos priemonių, įskaitant ir BBC, ribojama.

Vyriausybė taip pat įsipareigojo sugriežtinti baudas vartotojams, kurie mėgina apeiti cenzūros suvaržymus, naudodamiesi VPN.

Kiek vartotojų Kinijoje naudojasi „WhatApp“?

„WhatsApp“ turi daugiau nei milijardą aktyvių vartotojų visame pasaulyje, visai kaip ir „Facebook“ susirašinėjimo paskyra „Messenger“.

Tačiau Kinijoje programėlė „WhatsApp“ yra kur kas mažiau populiari nei vietiniai konkurentai, pavyzdžiui, tinklas „WeChat“, kuris pritraukia daugiau nei pusę milijardo aktyvių vartotojų per mėnesį.

Visos programėlės Kinijoje yra cenzūruojamos. Paieškos sistemų, socialinės žiniasklaidos ir kitų internetinių paslaugų cenzūravimas naudingas Kinijos įmonėms, tokioms kaip „Tencent“, „Alibaba“ ir „WeChat“, kurių prekės ženklai klesti dėl ribojamos konkurencijos su užsienio valstybėmis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt