Mokslas ir IT

2017.07.20 09:35

Fukušimos jėgainėje povandeninis robotas pasiųstas ieškoti išsilydžiusio branduolinio kuro

BNS 2017.07.20 09:35

Fukušimos jėgainėje povandeninis robotas, pasiųstas ieškoti išsilydžiusio branduolinio kuro, savo pirmąją darbo dieną padarė nuotraukų ir surinko kitų duomenų.

Elektrinę eksploatuojanti kompanija „Tokyo Electric Power Co.“ (TEPCO) trečiadienį sakė, kad robotas, pramintas „Mažąja mėnulžuve“, buvo nuleistas į 3-iojo reaktoriaus sandarųjį korpusą.

Šis Fukušimos elektrinės reaktorius išsilydė per 2011 metų kovą smogusį katastrofinį cunamį, sukeltą itin smarkaus žemės drebėjimo.

TEPCO atstovas Takahiro Kimoto gyrė šį darbą ir sakė, kad roboto užfiksuoti po vandeniu esančių pažeidimų vaizdai lig šiol nebuvo matyti. Vis dėlto, jo teigimu, tose nuotraukose nėra jokių akivaizdžių išsilydžiusio branduolinio kuro ženklų, kurių tyrėjai vylėsi surasti.

Robotas yra paliktas reaktoriuje šalia statinio, vadinamo pjedestalu; tikimasi, kad penktadienį robotas nusileis giliau ir suras išsilydžiusio kuro, nugrimzdusio į kameros dugną.

„Struktūros buvo pažeistos išsilydžiusio kuro arba jo karščio“, – sakė T. Kimoto per spaudos konferenciją, surengtą vėlų vakarą, praėjus devynioms valandoms nuo tyrimo pabaigos.

Ant duonos kepalo dydžio roboto yra sumontuotos lemputės, jis juda varomas penkiais propeleriais, o duomenys renkami dviem kameromis ir dozimetru. Nuotoliniu būdu jį valdo keturi specialistai.

Prie šio roboto kūrimo prisidėjo elektronikos ir energetikos kompanija „Toshiba Corp.“, kuri padeda valyti jėgainę, ir Tarptautinis branduolinės eksploatacijos nutraukimo tyrimų institutas – vyriausybės finansuojamas konsorciumas.