Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Pavyko embrionų kamienines ląsteles sukurti iš žmogaus odos

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Jungtinių Valstijų mokslininkai kalba apie proveržį kamieninių ląstelių tyrimuose. Esą jiems pirmą kartą pavyko embrionų kamienines ląsteles sukurti iš žmogaus odos ląstelių.

Jungtinių Valstijų mokslininkai kalba apie proveržį kamieninių ląstelių tyrimuose. Esą jiems pirmą kartą pavyko embrionų kamienines ląsteles sukurti iš žmogaus odos ląstelių.

Toks metodas kelia mažiau moralės klausimų, be to, jis atveria dar vienerias duris į žmogaus gyvybės paslaptį.

Kamieninės ląstelės gali virsti bet kuria kita žmogaus ląstele – tai savotiška žmogaus organizmo pradžia. Jas mokslininkai moka išgauti iš embrionų, o tai kelia labai daug moralinių prieštaravimų – išgavus ląsteles embrionai sunaikinami.

Naujausia Nobelio premija už pasiekimus medicinoje įteikta japonų mokslininkui Shinyai Yamanakai, pateikusiam įtikinamą alternatyvą: mokslininkas atrado, kad kamieninių ląstelių įmanoma gauti iš jau subrendusių žmogaus ląstelių, pavyzdžiui odos.

Amerikiečių mokslininkas Shoukhratas Mitalipovas sako patikrinęs naują metodą, jis DNR iš žmogaus odos ląstelių perkėlė į kiaušialąstę, iš kurios pašalino genetinę medžiagą.

„Mes neapvaisinome kiaušinėlių – naudojome tik odos ląsteles ir tik dalį kiaušinėlio. Taigi nelieka ginčo dėl kuriamų apvaisintų embrionų. Kitas pranašumas tas, kad naudojame branduolį iš savo pačių odos ląstelių. Tai reiškia, kad sukurtas ląsteles galima grąžinti pačiam savininkui, jų organizmas neatmes“, – aiškino mokslininkas Sh. Mitalipovas.

Mokslininkai teikia viltį išgydyti nuo tokių ligų kaip diabetas, o gal net mesti iššūkį žmogaus amžiui.

Tiesa, atrodo, kad klonavimas dar per toli. Nuo 1996-ųjų, kai į pasaulį buvo paleista klonuota avis Doli, mokslininkai klonavo dar apie 20 rūšių, tačiau beždžionių, o ypač žmonių gyvybė, pernelyg sudėtinga.

Vis dėlto Jungtinių Valstijų katalikų vyskupai įspėjo, kad atrastą metodą gali pasičiupti žmonės, norintys kurti klonuotus vaikus – kitų žmonių kopijas. O taip žmonės būtų paversti produktais, kuriuos būtų galima pardavinėti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt