Naujienų srautas

Mokslas ir IT2017.06.28 11:40

Masinė kibernetinė ataka, prasidėjusi Ukrainoje, grasina visam pasauliui

Tarptautinio saugumo klasterio prezidentas Marius Pareščius perspėja, kad Ukrainoje prasidėjusi masinė kibernetinė ataka jau pasiekė Lietuvą ir grasina visai Europai ir net pasauliui. Plintantis virusas, šifruojantis duomenis, pavojingas visiems vartotojams – tiek privatiems, tiek verslo ir valstybinėms institucijoms.

Ukrainos atveju į privačių vartotojų elektroninio pašto dėžutes būdavo gaunami laiškai su pridėtais failais, kurie, kaip vėliau išaiškėjo, buvo užkrėsti. Virusas, kuris aktyvavosi po tam tikro laiko, pasinaudojo kontaktais, esančiais pašto dėžutėje, ir persiųsdavo tą patį virusą vartotojo pažįstamiems asmenims. Vėliau virusas prieidavo prie kietojo disko informacijos ir reikalaudavo išpirkos kriptovaliuta, aiškino M. Pereščius.

Ukrainos organizacijos atakuotos dviem būdais – elektroniniu paštu ir per programinę įrangą, kuri panaši į Lietuvos Valstybinės mokesčių inspekcijos deklaravimo sistemą. 400 tūkst. įmonių Ukrainoje gavo tos naudojamos programinės įrangos atnaujinimą iš oficialios įmonės su įprastu tekstu. Tačiau įmonės vietoj atnaujinimų buvo užkrėstos virusu. Apkrėstų įmonių buhalterinės apskaitos, informacinės sistemos buvo „nulaužtos“. Dėl šios kibernetinės atakos sutriko kai kurių Ukrainos oro uostų, dešimčių bankų, ministrų kabineto, aptarnavimo paslaugų įmonių veikla.

Tarptautinio saugumo klasterio prezidento duomenimis, virusas jau pasiekė Rusiją ir Lietuvą. Mūsų šalyje nuo naujausios kibernetinės atakos nukentėjo dešimtys įmonių ir privačių vartotojų.

Sistemų administratoriams M. Pereščius rekomenduoja išjungti pašto dėžutėse RTF formato failų gavimą ir išjungti išorinį priėjimą prie failų dalijimosi. Privatūs klientai turėtų būti atidūs atidarydami RTF formato failus iš draugų ar nepažįstamų asmenų.

Daugiau apie naują ataką – įraše.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi