Naujienų srautas

Mokslas ir IT2017.06.27 23:27

Paukščiai naudoja nuorūkas naikinti parazitus

LRT.lt 2017.06.27 23:27

Miesto paukščiai naudoja toksiškus chemikalus, esančius cigarečių nuorūkose, naikinti lizduose esančius parazitus, teigia Constantino Macías Garcia iš Nacionalinio Meksiko universiteto, su kolegomis atlikęs tyrimą, rašo newscientist.com.

Kelerius metus trukęs tyrimas atskleidė, kad nuorūkas savo reikmėms naudoja vienos rūšies kikiliniai paukščiai (Carpodacus mexicanus), daugiausia gyvenantys Meksikoje. Tyrėjai atrado, kad nikotinas ir kiti chemikalai, esantys nuorūkose, padeda įveikti parazitus lizduose.

C. M. Garcia su kolegomis tyrinėjo 32 tos pačios rūšies paukščių lizdus. Pirmą dieną, kai lizduose išsiperėjo jaunikliai, tyrėjai pakeitė paukščių suneštą dangą į dirbtinę, kad nepatektų pašalinių organizmų, ir į 10 lizdų pridėjo gyvų erkių, į 10 kitų lizdaviečių – negyvas erkes. Likę 12 lizdų buvo be parazitų.

Mokslininkai pastebėjo, kad suaugę paukščiai, kurių lizdai buvo užkrėsti erkėmis, dažnai pririnkdavo nuorūkų ir jas nešdavo į apkrėstus lizdus. Pastebėtas, kad nuorūkų svori 40 procentų buvo didesnis ten, kur buvo įmesta gyvų parazitų.

Tyrėjai paaiškina, kad paukščiai sieja nuorūkose esančias medžiagas su lizdo švarinimu. Erkės ėda paukščių plunksnas ir gali išsiurbti jauniklių kraują, todėl suaugę paukščiai itin atkakliai gina ne tik patį lizdą, bet ir rūpinasi jauniklių sveikata. Tiesa, mokslininkai pastebėjo, kad paukščių įprotis valyti lizdą nuorūkomis kenkia jauniklių kraujotakos sistemai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi