Mokslas ir IT

2017.06.27 16:52

Dėl klimato kaitos trečdalis jūrų gyvūnijos išgaišo prieš 66 mln. metų

LRT.lt2017.06.27 16:52

Gyvybės ir mirties ratas neišvengiamas, todėl menkai nežinome, kad kažkada anksčiau vandenyje plaukiojo didžiuliai tinginiai. Daugelis anksčiau egzistavusių gyvūnų rūšių šiuo metu laikomos išnykusiomis. Mokslininkai teigia, kad vieni svarbiausių pokyčių vyko Plioceno ir Pleistoceno epochose, kai vandens sąlygos labai keitėsi dėl klimato kaitos.

Nors tuomet pokyčiai buvo lemti ne žmonių veiklos, vandenynai labai pasikeitė per pastaruosius 66 mln. metų. Tie pokyčiai lėmė, kad net 36 proc. didžiųjų jūros gyvūnų išnyko dar Plioceno epochos pabaigoje – daugiau nei trečdalis žinduolių, ryklių, vėžlių ir jūros paukščių. Tyrime, paviešintame „Nature Ecology & Evolution“ leidinyje šį pirmadienį, teigiama, kad po šio gyvūnų išnykimo Žemėje biologinė įvairovė buvo 55 proc. skurdesnė. Tai lėmė sunkiai atstatomą ekosistemos sutrikimą.

Baigiantis Plioceno epochai išnyko ištisos grupės vandens gyvūnų. Net naujos, Pleistoceno epochoje išsivysčiusios rūšys, neatstojo to didžiulio praradimo. Mokslininkai aiškina, kad pokyčiai buvo lemti ne tik temperatūrų skirtumų. Kitų gyvūnų veisimasis pakrantėse lėmė, kad maisto nepakako visiems ekosistemos dalyviams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.