Naujienų srautas

Mokslas ir IT2017.06.27 12:50

Ūkio ministras: Lietuva galėtų tapti lazerių gamintojų asociacijos nare

LRT.lt 2017.06.27 12:50

Ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius Miunchene susitiko su tarptautinės lazerių gamintojus vienijančios asociacijos ELI-DC (angl. „Extreme Light Infrastructure“) generaliniu direktoriumi Carlo`u Rizzuto`u ir aptarė Lietuvos stojimo į šią organizaciją klausimą.

Susitikimo metu ūkio ministras teigė, kad abejonių, ar Lietuva turėtų tapti nare, negali būti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Lietuvos lazerių gamintojai, turintys daugiau nei 50 metų patirties ir gaminantys 10 proc. pasaulio mokslinių lazerių rinkos sudarančią produkciją, yra pasirengę tapti „ELI-DC“, – pažymėjo M. Sinkevičius ir pridūrė, kad nariais tikimasi tapti iki šių metų pabaigos.

Ministro teigimu, Lietuvos mokslininkų pasiekimai lazerių srityje plačiai žinomi, o mūsų šalyje sukuriama produkcija aukštai vertinama daugelyje pasaulio šalių, todėl Lietuvos narystė ELI-DC būtų abiem šalims naudinga, ypač ieškant vietos Europoje statyti maždaug 700 mln. eurų vertės lazerinių tyrimų kompleksą.“

ELI-DC – tai pirmasis pasaulyje tarptautinės prieigos interdisciplininių tyrimų lazeriais projektas, kurio tikslas – Europoje sukurti 4 tyrimų centrus, kuriuose būtų įrengti specifiniams tyrimams skirti galingi ir pažangūs lazeriai. Trys iš jų jau statomi, o ketvirtojo vieta dar nėra žinoma, todėl valstybės narės varžosi tarpusavyje. Lietuvai tapus ELI-DC nare, atsivertų galimybės pritraukti šią investiciją, kuri didžiąja dalimi būtų finansuojama Europos Komisijos ir skatintų inovacijų plėtrą Lietuvoje. 

Ūkio ministras šiandien taip pat dalyvavo Lietuvai prisistatant didžiausioje pasaulyje lazerių parodoje „Laser World of Photonics 2017“. Tai viena iš reikšmingiausių pasaulinės lazerių industrijos parodų. Joje dalyvauja tiek pasaulyje puikiai žinomi vardai, tiek ir jaunesnės įmonės, kurios tik bando įsitvirtinti rinkoje. Šių metų parodoje prisistato daugiau nei 1000 įmonių iš įvairių pasaulio šalių. Lietuva, kaip nepriklausoma šalis, parodoje dalyvauja nuo 1993 metų. Šiemet Lietuvos stendas siekia 200 kvadratinių metrų ir yra didžiausias šalies istorijoje.

Per metus lazerių sektorius Lietuvoje išauga 10–15 proc. Sektoriaus apyvarta per pastarąjį penkmetį išaugo beveik dvigubai: nuo 46,5 mln. eurų 2011 m. iki daugiau nei 90 mln. eurų 2016 metais. Prieš 10 m. sektoriuje veikė tik 10 įmonių, o šiandien pasauliui produktus teikia 30 kompanijų, kuriose dirba per 800 aukštos kvalifikacijos profesionalų. Didžioji dalis Lietuvoje pagaminamos lazerių produkcijos (beveik 90 proc.) eksportuojama į 100 pasaulio valstybių. Tarp didžiausių pirkėjų – Europos Sąjungos valstybių narių, JAV, Kinijos, Japonijos laboratorijos ir tyrimų centrai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi