Mokslas ir IT

2017.06.14 13:10

Blogos naujienos piratams: teismo sprendimas gali paveikti „Linkomaniją“

DELFI.lt2017.06.14 13:10

Tokios platformos kaip dalinimosi nuorodomis „The Pirat Bay“ gali būti laikomos autorių teisių pažeidimu, nusprendė Europos Sąjungos Teisingumo teismas. Laukiant šio sprendimo Lietuvoje buvo sustabdytas „Linkomanijos“ bylos nagrinėjimas.

„Sukuriant ir valdant platformą internete, kurioje galima dalintis autorių teisių saugomais darbais, tokią kaip „The Pirate Bay“, gali būti laikoma autorių teisių pažeidimu“, - rašoma Europos Sąjungos Teisingumo teismo pranešime spaudai.

Nuspręsta, kad net jeigu darbai, kuriais yra dalinamasi platformoje, yra ten patalpinti šios platformos naudotojų, šios platformos valdytojai vaidina esminį vaidmenį padarydami šiuos darbus pasiekiamais.

Toks sprendimas priimtas nagrinėjant bylą, kurioje dalyvavo Nyderlandų interneto tiekimo įmonės „Ziggo“ ir „XS4ALL“.

Laukiant šio teismo sprendimo Lietuvoje buvo nuspręsta stabdyti „Linkomanijos“ bylą, kurios esmė – įpareigoti interneto ryšio tiekėjus apriboti prieigą prie dalinimosi „torrent“ tipo nuorodomis tinklalapio Linkomanija.net. Bylą prieš „Linkomaniją“ Lietuvoje inicijavo autorių teises ginanti asociacija LATGA.

Jo metu buvo prašoma uždrausti operatoriams „Telia“, buvę „Teo LT“ ir „Omnitel“, „Bitė Lietuva“, „Lietuvos radijo ir televizijos centras“, „Cgates“, „Init“, „Balticum TV“, „Splius“ ir „Penkių kontinentų komunikacijų centras“ teikti prieigą prie interneto svetainės Linkomanija.net.

Dėl nagrinėto atvejo Nyderlanduose į teismą kreipėsi taip pat autorių teises ginanti asociacija „Stichting Brein“, kuri teismo prašė bendrovių blokuoti prieigą prie domenų ir IP adresų, vedančių į „The Pirate Bay“.

Aukščiausiasis Nyderlandų teismas kreipėsi dėl išaiškinimo į Europos Sąjungos Teisingumo teismą, kad jis įvertintų ginčo esmės atitikimą ES Autorių teisių direktyvai. Nyderlandų teismas siekė sužinoti, ar dalinimosi nuorodomis platforma, tokia kaip „The Pirate Bay“, iš esmės padaro „informaciją prieinamą visuomenei“ ir gali pažeisti autorių teises.

Šios dienos sprendimas numato, kad padarant prieinamą ir administruojant dalinimosi platformą internete, tai turėtų būti laikoma bendravimo aktu direktyvos tikslams.

Kitaip tariant, autorių teisių saugomi darbai per tokią platformą kaip „The Pirate Bay“ yra padaromi pasiekiamais šios platformos naudotojams, kurie gali pasiekti šiuos autorių teisių saugomus darbus kur nori ir kada nori.

Teismas nusprendė, kad tokios platformos kaip „The Pirate Bay“ funkcionuoja ir siekdamos gauti pajamų iš reklamos, t. y., siekiančios pelno.

Skaičiuojama, kad Nyderlanduose, naudodamiesi „The Pirate Bay“ platforma, vartotojai, esantys „Ziggo“ ir „XS4ALL“ klientais, parsisiuntė daugybę failų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.