Mokslas ir IT

2012.06.30 16:43

Tyrimas: vazonuose auginami augalai „neišnaudoja viso savo potencialo“

ELTA 2012.06.30 16:43

Ištyrus vazonuose auginamų augalų šaknis paaiškėjo, kad tokie augalai niekada „neišnaudoja viso savo potencialo“, rašo BBC.

Ištyrus vazonuose auginamų augalų šaknis paaiškėjo, kad tokie augalai niekada „neišnaudoja viso savo potencialo“, rašo BBC.

Mokslininkai pasinaudojo medicinoje taikomu magnetinio rezonanso tomografu ir nufotografavo vazonuose „įkalintų“ augalų šaknis ir jose esančias vandens molekules.

Nuotraukos atskleidė, kad augalų šaknys „jaučia“ vazono dydį: kai šaknys pasiekia vazono sieneles, augalas nustoja augęs.

Tyrimas buvo pristatytas per kasmetį Eksperimentinės biologijos specialistų susitikimą Zalcburgo mieste Austrijoje.

Tyrimo vadovas dr. Hendrikas Poorteris iš Julicho tyrimo instituto Vokietijoje sakė BBC, kad, vos pamatęs eksperimento rezultatus, nusprendė visus namie vazonuose auginamus augalus persodinti.

„Aš pamaniau – vargšeliai, ką gi aš jums padariau?“ – prisiminė mokslininkas.

Magnetinį rezonansą pasitelkusi tyrėjų komanda tyrė 80 skirtingų rūšių augalus, bet daugiausiai dėmesio skyrė miežiams ir cukriniams runkeliams.

Nustatyta, kad, augalą pasodinus į dvigubai didesnį vazoną, jis gali išaugti dvigubai didesnis.

„Įdomiausia tai, kad, atrodo, augalų augimui ribos nėra, jei tik vazone šaknims yra pakankamai vietos“, – sakė dr. H. Poorteris.

Mokslininkas paaiškino, kad vos per dvi savaites iš sėklų išaugusių augalų šaknys pasiekia vazono sieneles ir tuomet prasideda bėda.

Anot jo, kai šaknys įsiremia į vazoną, jos tarsi pasiunčia tam tikrą signalą daigams: „Atsirado problemų, nustokite augti“.