Mokslas ir IT

2017.06.07 08:56

„Kaspersky Lab“: vaikai svetainėse ieško informacijos apie narkotikus, alkoholį ir tabako gaminius

ELTA 2017.06.07 08:56

„Kaspersky Lab“ paskelbė savo naujausią ataskaitą apie vaikų kompiuteriuose aptiktus dalykus. Analizė rodo, kad viso pasaulio vaikai dabar rečiau nei prieš metus bendrauja, žaidžia internetu ir prisijungia prie suaugusiesiems skirto turinio, bet dažniau lankosi svetainėse, kuriose yra informacijos apie narkotikus, alkoholį ir tabako gaminius. Tai ypač aktualu Šiaurės Amerikoje, Okeanijos šalyse ir Vakarų Europoje.

Ataskaitoje, kuri apima 12 mėnesių nuo 2016 m. gegužės iki 2017 m. balandžio, pateikiama anonimiška statistika iš „Kaspersky Lab“ sprendimų, skirtų „Windows“ ir „Mac“ kompiuteriams, aktyvinus „Tėvų kontrolės“ modulį, ir statistika, rodanti apsilankymus arba bandymus apsilankyti svetainėse su galimai žalingu turiniu, priskiriamu vienai iš septynių šiuo metu populiariausių kategorijų. Tai bendravimas internetu; alkoholis, tabakas, narkotikai; kompiuteriniai žaidimai; programinė įranga, garso ir vaizdo medžiaga, el. komercija; nepadori kalba; turinys suaugusiesiems.

Vaikai lankėsi bendravimo svetainėse (pavyzdžiui, socialinės žiniasklaidos, keitimosi žinutėmis ar e. pašto) 61 proc. atvejų, palyginti su 67 proc. per pastaruosius 12 mėnesių (nuo 2015 m. gegužės iki 2016 m). Žaidimų sumažėjo nuo 11 iki 9 proc., o apsilankymai suaugusiesiems skirto turinio svetainėse dabar sudaro 1,2 proc., o ne 1,5 proc. Tačiau vizitai į puslapius, kuriuose pateikiama informacija apie narkotikus, alkoholį ir tabaką, dabar sudaro 14 proc., anksčiau – 9 proc. 

Susidomėjimas puslapiais apie programinę įrangą, garso ir vaizdo medžiagą taip pat padidėjo – 6 proc., palyginti su 3 proc.

Anot ataskaitos, daugiausia mėgstančių bendrauti vaikų gyvena arabų pasaulyje – 89 proc. aptiktų atvejų buvo susiję su bendravimo svetainėmis. O štai Šiaurės Amerikoje tokių vaikų – tik 28 proc. Svetainės apie narkotikus, alkoholį ir tabako gaminius populiariausios Šiaurės Amerikoje (32 proc.), Okeanijoje (30 proc.) ir Vakarų Europoje (26 proc.), mažuosius arabus jos buvo priviliojusios tik 3 proc. atvejų. Kompiuterinių žaidimų kategorija taip pat labai populiari Šiaurės Amerikoje (20 proc.), Okeanijoje (20 proc.), Vakarų Europoje (18 proc.), vėl mažiausiai populiari arabų pasaulyje (2 proc.). Tolimieji Rytai išsiskiria e. komercijos kategorija, kuri čia sudaro 13 proc. aptiktų atvejų, o pasaulio vidurkis yra tik 5 proc. Tolimųjų Rytų vaikai taip pat dažniau lankosi svetainėse, susijusiose su programine įranga ir suaugusiems skirtu turiniu.

„Kaspersky Total Security“ ir „Kaspersky Internet Security“ sprendimai individualiems naudotojams turi „Tėvų kontrolės“ modulį, skirtą padėti suaugusiesiems apsaugoti atžalas nuo interneto grėsmių ir blokuoti netinkamo turinio svetaines ar programas. „Kaspersky Lab“ taip pat siūlo „Safe Kids“ sprendimą, kuris leidžia tėvams stebėti, ką jų vaikai veikia, mato ar ieško internete iš visų įrenginių, įskaitant mobiliuosius įrenginius, ir gauti naudingų patarimų, kaip padėti vaikams saugiai elgtis internete.