Naujienų srautas

Mokslas ir IT2017.05.16 14:53

Europolas: apie Š. Korėjos ryšį su „WannaCry“ ataka kalbėti dar per anksti

BNS 2017.05.16 14:53

Europos Sąjungos policijos agentūra antradienį pareiškė, kad dar per anksti kalbėti, ar Šiaurės Korėja yra susijusi su didžiulio masto failus šifruojančio kompiuterinio viruso „WannaCry“ ataka, sukėlusia sumaištį visame pasaulyje.

„Esame atviri tyrimams visomis kryptimis, bet nespekuliuojame ir negalime šito patvirtinti. Dar per anksti kažką sakyti“, – sakė Europolo atstovas Janas Op Gen Oorthas.

„Dirbame šiuo klausimu. Vykdomas tyrimas, – jis sakė naujienų agentūrai AFP. – Tai galėjo ateiti iš bet kur, iš bet kurios šalies.“

Kibernetinio saugumo specialistai, tiriantys „WannaCry“ ataką, antradienį pranešė aptikę galimų ryšių su Šiaurės Korėja, o vienas ekspertas perspėjo, kad ateityje gali būti daugiau tokių puolimų.

„Google“ ekspertas Neelas Mehta internete paskelbė kompiuterinės programos blokų, atskleidžiančių panašumus tarp viruso „WannaCry“ ir Pchenjanui priskiriamų kibernetinių atakų.

Atrodo, kad naujausia išpirkos reikalaujančio viruso ataka slopsta: naujausiais Europolo duomenimis, pasaulyje buvo 163 745 šio puolimo paveikti kompiuterių IP adresai. Sekmadienį tokių adresų buvo apie 226 000.

„WannaCry“ atakos aukų kompiuterių ekranuose įsižiebdavo pranešimas, reikalaujantis sumokėti sumą bitkoinais, atitinkančią 300 JAV dolerių arba 275 eurus.

„Oi, jūsų failai buvo užšifruoti!“ – skelbia pranešimo užrašas.

Žinutėje reikalaujama sumokėti reikalaujamą sumą per tris dienas, nes kitaip ji bus padvigubinta, o jeigu išpirka nebus gauta per savaitę, paveikti failai esą bus ištrinti.

Europolas nurodė, kad nuo atakos pradžios į programišių nurodytas sąskaitas buvo atlikti 243 mokėjimai ir pervesta iš viso apie 63 tūkst. dolerių (57 tūkst. eurų) suma.

Vis dėlto olandų kibernetinės žvalgybos vadovas Robas Bertholee, dalyvaujantis Hagoje vykstančioje kibernetinio saugumo konferencijoje, atsisakė kelti kokių nors prielaidų apie pastarosios atakos kaltininkų tapatybę.

Pasak jo, Nyderlandai jau anksčiau yra įvardiję Pchenjaną kaip potencialiai keliantį grėsmę nacionalinėms skaitmeninėms sistemoms.

„Kiekvienas valstybės lygmens veikėjas gali būti veikėjas kibernetinėje erdvėje. Tačiau mums ypatingą nerimą kelia ribotas skaičius valstybės lygmens veikėjų. Mūsų „mėgstamiausių“ valstybių sąraše galima rasti Rusiją, Kiniją, Iraną“, – sakė R. Bertholee.

„Ir, manau, galbūt turime labai pajėgų priešininką Šiaurės Korėjoje“, – pridūrė jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi