Mokslas ir IT

2017.05.16 14:20

Ukraina užblokavo populiarius rusiškus socialinius tinklus

BNS2017.05.16 14:20

Ukraina antradienį užblokavo kelis populiarius rusiškus socialinius tinklus ir paieškų internete priemonę, plėsdama sankcijas prieš Kremlių dėl numanomo kišimosi į Rytų Ukrainoje rusenantį Kijevo karą su promaskvietiškais separatistais.

Prezidentas Petro Porošenka pasirašė įsaką, nurodantį blokuoti prieigą prie socialinio tinklo „VKontakte“ (VK), Rusijoje pagal populiarumą besivaržančio su „Facebook“.

Taip pat bus užblokuota Ukrainoje populiari interneto paieškų priemonė „Yandex“, elektroninio pašto sistema Mail.ru, socialinis tinklas „Odnoklassniki“ („Bendraklasiai“) ir Maskvoje įsikūrusios kibernetinio saugumo bendrovės „Kaspersky Lab“ produktai.

Draudimai įvesti trejiems metams.

Kijevas palaipsniui plėtė Ukrainoje draudžiamų Rusijos produktų ir žmonių, kuriems dėl reiškiamos paramos Krymo aneksijai ar Rytų Ukrainos separatistams draudžiama atvykti į Ukrainą, sąrašus.

Buvo uždrausta daugybė rusiškų filmų ir televizijos serialų, kai kurios knygos.

Vakarai tvirtai remia Kijevo teiginius, kad Rusija suplanavo ir rėmė separatistinį konfliktą rytiniuose pramoniniuose Luhansko ir Donecko regionuose, per trejus metus nusinešusį daugiau kaip 10 tūkst. gyvybių.

Šis karas prasidėjo nepraėjus nė dviem mėnesiams po Maidano revoliucijos, 2014 metų vasarį nuvertusios Rusijos remtą prezidentą. Ir Kijevas. Vakarai šį konfliktą laiko Rusijos bausme Kijevui už sąjungininko praradimą.

Tačiau žmogaus teisių gynimo organizacijos kritikavo Ukrainos sprendimą taikyti sankcijas įvairioms kultūrinių pramogų formoms ir vadina tai žodžio laisvės pažeidimu.

Pačioje Ukrainoje reakcija į P. Porošenkos sprendimą iš karto buvo labai neigiama.

„Labas, Šiaurės Korėja“, – feisbuke parašė naujienų televizijos 112 redaktorius Vitalijus Prudiusas.

VK (VKontakte) yra populiariausias Rusijos socialinis tinklas. Jo oficialiame Ukrainos tinklalapyje vasario mėnesį buvo paskelbta, kad kasdien Ukrainoje jis sulaukia 16 mln. unikalių lankytojų.

Iš anksčiau galiojančios sankcijos aptemdė praeitą savaitę Kijeve vykusį Eurovizijos dainų konkursą.

Ukraina apkaltino Rusijos dalyvę koncertu Kryme po Maskvos 2014 metų kovą įvykdytos šio pusiasalio aneksijos.

Rusija reagavo atsisakymu transliuoti konkursą, o organizatoriai perspėjo Ukrainą, kad dėl jos veiksmų jai gali būti uždrausta dalyvauti būsimuose renginiuose.