Mokslas ir IT

2017.05.15 15:11

V. Putinas: Rusija niekaip nesusijusi su pastarąja kibernetine ataka

BNS 2017.05.15 15:11

Rusija niekaip nesusijusi su pastarosiomis dienomis pasauliui smogusia didžiulio masto kibernetine ataka, pirmadienį pareiškė Kremliaus vadovas Vladimiras Putinas ir paragino skubiai surengti pasitarimą dėl kovos su kibernetiniu nusikalstamumu.

Šimtai tūkstančių kompiuterių daugiau kaip 150 šalių nuo penktadienio buvo paveikti vartotojų failus užšifruojančio viruso atakos, laikomos didžiausiu kada nors surengtu tokio pobūdžio kibernetiniu puolimu.

Išpirkos reikalaujantis virusas „WannaCry“ paveikė bankų, ligoninių, vyriausybinių institucijų kompiuterines sistemas ir daugybę kitų taikinių. Pasak ekspertų, atakos organizatoriai pasinaudojo JAV bendrovės „Microsoft“ senesnių operacinių sistemų „Windows“ žinomomis saugumo spragomis.

„Kalbant apie šių grėsmių šaltinį, man atrodo, kad „Microsoft“ vadovybė apie tai aiškiai pareiškė – pasakė, kad šio viruso pirminis šaltinis yra Jungtinių Valstijų specialiosios tarnybos. Rusija čia niekuo dėta“, – V. Putinas sakė per spaudos konferenciją po Pekine įvykusio viršūnių susitikimo.

Kremliaus vadovas turėjo omenyje savaitgalį „Microsoft“ prezidento Brado Smitho tinklaraščio pranešimą, kuriame sakoma, kad programa, panaudota per minėtą kibernetinę ataką, buvo sukurta JAV Nacionalinio saugumo agentūros.

Vašingtonas anksčiau kaltino Rusiją dėl kelių kibernetinių atakų.

Kovą JAV Teisingumo departamentas apkaltino du Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) pareigūnus ir jų esą nusamdytus du programišius, siejamus su maždaug 500 mln. bendrovės „Yahoo“ vartotojų paskyrų duomenų vagyste.

Europos Sąjungos policijos agentūra Interpolas nurodė, kad „WannaCry“ ataka yra unikali, nes failus šifruojanti programa, kiek žinoma, buvo pirmąkart sujungta su kompiuteriniu kirminu. Taigi, kai užkrečiamas kuris nors vienas kompiuteris, žalinga programa skenuoja visą vidinį tinklą, prie kurio jis yra prijungtas, ir užkrečia kitas pažeidžiamas sistemas.

Dėl šios priežasties virusas išplito greičiau negu per ankstesnes, mažesnio masto atakas, per kurias būdavo panaudojamos vartotojų failus šifruojančios programos.

Atakos aukų kompiuterių ekranuose įsižiebdavo pranešimas, reikalaujantis sumokėti sumą bitkoinais, atitinkančią 300 JAV dolerių arba 275 eurus. Žinutėje reikalaujama sumokėti reikalaujamą sumą per tris dienas, nes kitaip ji bus padvigubinta, o jeigu išpirka nebus gauta per savaitę, paveikti failai esą bus ištrinti.

Pasak V. Putino, Rusijos institucijos, tokios kaip bankai ir ligoninės, per šią ataką nepatyrė „jokios reikšmingos žalos“, bet šis incidentas yra „keliantis nerimą“ ir reikalaujantis nedelsiant surengti derybas „rimtu politiniu lygmeniu“.