Naujienų srautas

Mokslas ir IT2017.05.14 14:55

„WannaCry“ kibernetinė ataka plečiasi: jau yra 200 tūkst. aukų iš 150 valstybių

15min.lt, BNS 2017.05.14 14:55

Penktadienį pradėta itin didelio masto kibernetinė ataka toliau reikalauja aukų. Europolo teigimu, išpirkos reikalaujančiu virusu jau užkrėsta daugiau nei 200 tūkst. kompiuterių iš bent šimto penkiasdešimties valstybių, praneša BBC.

Europos Sąjungos kriminalinės žvalgybos agentūra įspėja, kad „WannaCry“ užkrato keliamos grėsmės lygis yra bauginantis.

„Nesame matę nieko panašaus, – Didžiosios Britanijos televizijai ITVF sakė jis. – Remiantis naujausiais duomenimis, nukentėjo daugiau nei 200 tūkst. žmonių mažiausiai 150-yje šalių. Daugiausia nukentėjo įmonės, taip pat ir stambios korporacijos.“

Penktadienį visame pasaulyje kompiuterius atakavo plintanti kenkėjiška programa, blokuojanti vartotojų failus ir reikalauja pinigų už atblokavimą.

Atakos organizatoriai reikalauja, kad jų aukos sumokėtų išpirką virtualiąja valiuta – bitkoinais – jeigu nori susigrąžinti prieigą prie informacijos. Ekspertai nepataria maždaug 300 JAV dolerių siekiančios išmokos mokėti – nėra jokių garantijų, kad pinigus pervedus duomenys bus atblokuoti.

Nuo „Windows“ programoje spraga pasinaudojančio viruso nukentėjo organizacijos, įmonės, valstybinės institucijos, ligoninės, fiziniai asmenys.

Šeštadienį pranešta, kad virusas „WannaCry“ Lietuvoje galėjo paveikti per 40 adresatų Lietuvoje. Tarp jų nėra valstybinės reikšmės objektų ar kitų itin svarbių sistemų.

Europos bankai – gerai apsaugoti

Pasak R. Wainwrighto, šia ataka nesitaikoma į konkrečius taikinius, ji sparčiai plinta ir yra unikali tuo, kad kenkėjiška išpirkos reikalaujanti programa platinama kartu su kirminu. Tai reiškia, kad per vieną kompiuterį automatiškai užkrečiamas visas tinklas.

Europolo vadovas pabrėžė, kad Europoje nukentėjo vos keli bankai, nes „skausminga ankstesnių kibernetinių atakų patirtis“ parodė, kad labai apsimoka imtis naujausių kibernetinio saugumo priemonių.

„Mums jau kurį laiką kėlė nerimą tai, kad sveikatos apsaugos sektoriuje daugelyje šalių yra itin pažeidžiamas. Čia apdorojama daug jautrių duomenų“, – sakė R. Wainwrightas.

Per ataką nukentėjo Didžiosios Britanijos nacionalinė sveikatos priežiūros tarnyba NHS.

Anot R. Wainwrighto, Europolas bendradarbiauja su Jungtinių Valstijų federaliniu tyrimų biuru (FTB), kad susektų atsakingus už kibernetinę ataką. Manoma, kad tai tikrai ne vieno žmogaus darbas.

Jis taip pat pranešė, kad Europas suteikia galimybę nemokamai atsisiųsti šifravimo programas, kurios leidžia atblokuoti duomenis.

Anksčiau skelbta, kad programos plitimą atsitiktinai pristabdė 22-ejų programuotojas iš Jungtinės Karalystės. Tačiau ekspertai įspėjo, kad programišiams labai lengva šiek tiek pakeistą išpirkos reikalaujančio viruso versiją vėl paleisti – ir tada ją sustabdyti būtų labai sunku.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi