Naujienų srautas

Mokslas ir IT2017.05.03 12:11

Mokslinėje konferencijoje analizuos L. Donskio tyrinėjimus

LRT.lt 2017.05.03 12:11

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos mąstytojų atminimą, gegužės 11–12 dienomis Kaune vyks konferencija „Leonido Donskio tarpdisciplininės intelektualinės praktikos ir moralinė vaizduotė“, skirta filosofo, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesoriaus L. Donskio tyrinėjimams.

Tarp konferencijos pranešėjų – žinomi mokslininkai ir ekspertai iš viso pasaulio: Bolonijos universiteto (Italija) profesorius Stefano Bianchini, Maskvos „Carnegie“ centro analitikė Lilija Ševcova, Makvairo universiteto (Australija) profesorė Alison Pullen, Vrije universiteto (Nyderlandai) docentė Ida Sabelis, ES ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas ir kiti iškilūs mokslininkai, buvę prof. L. Donskio bendražygiai ir bičiuliai, vardijama pranešime spaudai. 

„Konferencijos tikslas – aptarti VDU prof. L. Donskio filosofines idėjas, jų šaltinius, raidą ir interpretacijas, nagrinėti jo kaip viešojo intelektualo ir politiko veiklą, jo tarpdisciplininių studijų principus. L. Donskis plėtojo kultūros ir civilizacijos morfologijų teoriją, idėjų istoriją, analizavo moralinės vaizduotės konfigūracijas ir raidą, daug dėmesio skyrė neapykantos, blogio, suokalbio, parodomosios kankinystės, melagingo proto ir aukos imitacijos fenomenams aiškinti. Jis tęsė V. Kavolio, A. Štromo, Z. Baumano samprotavimus“, – pranešime spaudai cituojamas vienas iš konferencijos idėjos autorių ir organizatorių, VDU Filosofijos ir socialinės kritikos katedros vedėjas, profesorius Gintautas Mažeikis.

Prof. G. Mažeikio teigimu, Leonido Donskio filosofija aprėpė kritines Renesanso, Baroko, Apšvietos, vokiečių istoriko ir filosofo Oswaldo Spenglerio studijas, konservatyviosios pokantinės filosofijos analizę, tačiau taip pat buvo giliai tarpdisciplininė, jungianti politinę filosofiją, poeziją, literatūrą, utopijų ir distopijų kritiką. Todėl ir konferencija bus tarpdisciplininė, skirianti dėmesį ne tik filosofinėms idėjoms, bet ir jų taikymui ginant žmogaus teises, skatinant tolerancijos ir demokratijos raidos programas, vykdant Lietuvos užsienio politiką, plėtojant inovacinius studijų metodus, susijusius su laisvųjų menų (lot. artes liberales) ir „Academia cum Laude“ principais.

Tarpdisciplininėje humanitarinių ir socialinių mokslų konferencijoje pranešimus taip pat skaitys BISLA koledžo (Slovakija) rektorius Samuel Abraham, Vrije universiteto (Nyderlandai) docentai Frans Kamsteeg ir Harry Wels, Helsinkio universiteto (Suomija) profesorius Timo Airaksinen, Sidnėjaus technologijos universiteto (Australija) profesorius Carl Rhodes, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Robertas van Vorenas, VDU docentė dr. Jurga Jonutytė, VDU profesorius dr. Egidijus Aleksandravičius, ES ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas ir kiti.

Konferencijos dalyviai pranešimus skaitys šešiose sekcijose, kurių temos siejamos su prof. Leonido Donskio apmąstymais ir vykdytais tyrimais: filosofija, tarpdisciplininės studijos, žmogaus teisės ir viešieji intelektualai, XXI a. akademinis pasaulis, viešoji politika ir studentų pranešimai. Mokslininkai aptars Europos kultūrinę ir politinę idėją, moralinę vaizduotę, nacionalizmą ir antisemitizmą Lietuvoje, kultūros kritiką, šiuolaikinę lietuvių literatūrą, viešųjų intelektualų vaidmenį visuomenėje, „užmaršties bendruomenes“ ir kitas temas.

Dvi dienas vyksiančių renginių metu bus pagerbtas ne tik prof. L. Donskio atminimas, bet ir šiemet minimas Romo Kalantos aukos 45-metis. Šiai sukakčiai skirta paroda iki birželio 11 d. veiks VDU prof. Leonido Donskio bibliotekoje (V. Putvinskio g. 23) ir Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje (S. Daukanto g. 25). 

Pasibaigus konferencijai, gegužės 12 dieną, R. Kalantos pasiaukojimo vietoje – Muzikinio teatro sodelyje Kaune – bus surengtas koncertas „Laisvės miesto ritmas“, kuriame koncertuos roko grupės „Mountainside“, „Gin‘Gas“, „Wolfsome“, „Radiatoriai“, styginių kvartetas „Collegium“. Koncerto metu pirmą kartą Lietuvoje kūrinius atliks holograminis atlikėjas – VDU Multimedijų laboratorijos pastangomis žiūrovai galės išvysti „The Beatles“ dainas atliekantį Leonidą Donskį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi