Mokslas ir IT

2017.04.27 08:30

Mokslininkai išbando dirbtinę gimdą

Jungtinių Valstijų mokslininkai pristatė pirmą funkcionuojančią dirbtinės gimdos sistemą. Kol kas jie eksperimentuoja su ėriukais, bet, jų teigimu, po kelerių metų tokia sistema galėtų pagerinti neišnešiotų kūdikių galimybes išgyventi.

Medikų ir biologų komanda iš Filadelfijos teigia neplanuojanti auginti kūdikių dirbtinėje gimdoje visą nėštumo laiką. Jų tikslas padėti tiems, kurie gimsta sulaukę tik 22 ar 23 savaičių.

Dabartinė medicina sugeba padėti išgyventi tokiems tik pusę kilogramo sveriantiems kūdikiams, bet jų mirtingumas tebėra didelis, be to, dirbtinių plaučių ir širdies aparatai pridaro nemažos žalos nespėjusiems susiformuoti kūdikių plaučiams bei širdžiai. Amerikiečiai nusprendė sugrąžinti tokius ankstukus atgal į gimdą – šį kartą dirbtinę.

Eksperimentams panaudoti ėriukai, nes jų plaučių sistema labai panaši į žmonių. Plastikinėje gimdoje plaučius apsaugo dirbtiniai vaisiaus vandenys, o augantį organizmą deguonimi ir maisto medžiagomis per bambagyslę aprūpina dirbtinė placenta.

Tikimasi, kad per porą metų dar patobulinus tokią įrangą ji padėtų paauginti neišnešiotus kūdikius bent iki 28 savaičių, kai jų išgyvenimo ne gimdoje galimybės radikaliai pagerėja.