Mokslas ir IT

2017.03.29 13:15

Alpinistų ekspedicijos rinks šiukšles nuo Everesto

BNS 2017.03.29 13:15

Nepalo alpinistų ekspedicijų organizatoriai kopsiantiems į Everestą dalija didžiulius maišus, į kuriuos pavasario sezonu bus renkamos ant aukščiausio pasaulyje kalno susikaupusios šiukšlės, kurios vėliau sraigtasparniais bus nuskraidintos į bazinę stovyklą.

Nepalo ekspedicijų operatorių asociacijos atstovas Dambaras Parajuli trečiadienį sakė, kad šiukšlių maišai jau buvo išsiųsti į pagrindinę stovyklą, o vėliau jie bus išdalinti alpinistams, vedliams ir nešikams, kopsiantiems į kalną.

Kiekviename maiše telpa iki 80 kg šiukšlių. Vėliau jie bus prikabinti prie sraigtasparnių, kurie nuskraidins juos iš 2-osios stovyklos į bazinę stovyklą. Paprastai sraigtasparniai, atgabenę atsargų ir įrangos į 2-ąją stovyklą, esančią 6,4 km aukštyje, atgal skrenda tušti.

Manoma, kad per pavasario sezoną Everesto viršūnę, esančią 8 850 m aukštyje, mėgins pasiekti keli šimtai alpinistų ir jų vedlių. Alpinistai paprastai atvyksta balandį, o viršūnę jie bando pasiekti gegužę, kai būna palankios oro sąlygos. Visgi pakeliui jie palieka daug šiukšlių.

Alpinistai taip pat sako, kad yra būtina skubiai išvežti šiukšles, kurias 2-ojoje stovykloje paliko ankstesnės ekspedicijos. Ta stovykla buvo įkurta 2014 ir 2015 metais, kai dėl tragedijų kelios ekspedicijos nebegalėjo toliau kopti į Everestą. 2014-ųjų sezonas buvo atšauktas, nes per griūtį žuvo 16 nepaliečių vedlių, o metais vėliau galingo žemės drebėjimo sukeltai lavinai užgriuvus bazinę stovyklą žuvo dar 19 žmonių.

Gidas veteranas Russellas Brice`as sakė, kad toje stovykloje paliktos palapinės ir atsargos turi būti pašalintos.

Kadangi šiukšlės bus išgabentos sraigtasparniu, šerpams nereikės rizikuoti ir nešti į pagrindinę stovyklą sunkių krovinių per pavojingą Khumbu ledokritį.

R. Brice`as, vienas iš pagrindinių ekspedicijų organizatorių Nepale, sakė, kad siūlo šerpams, gabenantiems klientų alpinistų įrangą, nešioti maišus su šiukšlėmis į 2-ąją stovyklą. Jie gautų po 2 dolerius už kiekvieną perneštą kilogramą ir nešiotų maišus, kuriuose tilptų iki 5 kg šiukšlių.