Naujienų srautas

Mokslas ir IT2017.02.23 09:26

NASA paskelbė apie esminį „atradimą už mūsų Saulės sistemos“ ribų

DELFI.lt 2017.02.23 09:26

Trečiadienio vakarą NASA paskelbė apie reikšmingą atradimą už Saulės sistemos ribų. Ne Saulės sistemoje esančios planetos, vadinamos egzoplanetomis, šiuo metu yra didžiausia viltis ieškant kitų gyvybės formų.

Pranešimo metu paskelbta, kad yra atrastos 7 Žemės dydžio planetos, kurių 3 yra galimai tinkamoje gyventi zonoje. Visos šios planetos skrieja aplink vieną žvaigždę, kuri yra nutolusi apie 40 šviesmečių nuo Žemės.

Tokio tipo atradimas už Saulės sistemos ribų yra retas, nes atrastosios planetos yra ne tik panašaus dydžio į Žemę, bet ir panašios temperatūros. Tai reiškia, kad juose potencialiai gali būti vandens, kuris yra būtinas gyvybei palaikyti.

Kol kas nėra patvirtina, kad šiose planetose yra vandens, tai bus nagrinėjama atliekant tolesnius tyrimus.

Mokslininkai pabrėžia, kad šio atradimo svarba ir išskirtinumu yra vienu metu atrasti 7 galimai gyvenami pasauliai.

„Tai yra pirmas kartas, kai mes radome tiek daug panašių planetų aplink tą pačią žvaigždę“, – komentavo studijos autorius, Belgijos Lježo universiteto astronomas Michaëlis Gillonas.

Septynios planetos skrieja aplink ultra vėsią mažąją žvaigždę pavadinimu TRAPPIST-1. Įvertinus jų masę, manoma, kad tai – uolėtos planetos, o ne susiformavusios iš dujų, kaip, pavyzdžiui, Jupiteris.

Trys planetos yra galimai gyvenamoje zonoje, žinomos vardu TRAPPIST-1e, f ir g. Be to, jos galimai savo paviršiuje turi vandenynų.

Specialaus pranešimo metu paskelbta esminė informacija apie egzoplanetas, t. y. planetas skriejančias aplink kitas nei Saulė žvaigždes. Žinoma tai, kad planuojamos paskelbti įžvalgos bus paskelbtos prestižiniame žurnale „Nature“.

Egzoplanetos šiuo metu yra didžiausia mokslininkų viltis ieškant nežemiškos gyvybės formų Visatoje. Skelbta, kad ne vienoje jų jau rasta įvairių gyvybės formų pėdsakų, kai kurios planetos jų turi panašumų su Žeme.

Įdomu tai, kad pastaruoju metu buvo rasta daug planetų arba panašių į Žemę, arba turinčių gyvybės formų pėdsakų. Klausimus apie paskelbtus duomenis kviečiami užduoti ir gyventojai naudojantis „Twitter“ su grotažyme #askNASA.

Skelbiant NASA pranešimą dalyvauja tokie mokslininkai kaip NASA Mokslo misijos direktorato asocijuotas administratorius Thomas Zurbuchenas, Belgijos Lježo universiteto astronomas Michaelis Gillonas, NASA Spitzerio mokslo centro vadovas Seanas Carey, Kosminio teleskopo mokslo instituto Baltimore astronomė Nikole Lewis ir Masačiusetso technologijos instituto planetų mokslo ir fizikos profesorė Sara Seager.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi