Mokslas ir IT

2017.02.21 08:26

Mokslininkai rado dar vieną žemyną

15min.lt2017.02.21 08:26

Mokslininkai paskelbė, kad egzistuoja dar vienas po vandeniu paniręs žemynas. Pasirodo, Naujosios Zelandijos sala yra geologinės struktūros, visiškai atitinkančios žemyno sąvokos apibrėžimą ir panirusios po Ramiojo Vandenyno pietine dalimi, „viršūnė“, rašo independent.co.uk.

Šis žemynas, pavadintas Zelandija, atitinka tuos pačius kriterijus, kuriuos tenkina visi kiti septyni labiau žinomi ir virš vandens iškilę pasaulio žemynai, tvirtina mokslininkai. Jie yra iškilę virš aplinkinių plotų, pasižymi savo išskirtine geologija, jų užimamas plotas yra aiškiai apibrėžiamas stora pluta. Naujojo žemyno plotas yra 4,9 mln. kvadratinių kilometrų, tiesa, 94 proc. jo yra po vandeniu, rašoma naujausiame moksliniame straipsnyje, kurį publikavo JAV geologų asociacijos leidinys „GSA Today“.

Žemyną sudaro trys pagrindinės žemės masės: Naujosios Zelandijos pietinė ir šiaurinė salos, taip pat šiauriau esanti Naujoji Kaledonija. Mokslininkai teigia, kad klasifikavus šias salas, kaip priklausančias žemynui, jie galės tiksliau analizuoti salų atsiradimą ir atsiskyrimą, tad šios informacijos paskelbimas nėra tik bandymas padidinti žemynų kiekį nuo septynių iki aštuonių.

„Zelandijos klasifikavimo kaip žemyno mokslinė reikšmė yra kur kas didesnė nei papildomas vardas žemynų sąraše. Tai, kad žemynas gali būti užlietas, tačiau nesuskilinėjęs, suteikia daug naujos informacijos tyrinėjant žemyninės plutos vientisumą ir skilinėjimą“, – rašė tyrimo autoriai, priklausantys Naujosios Zelandijos oficialiai geologijos tarnybai.

Mokslininkų tyrimus apsunkino tai, kad didžiulė jų tyrimų teritorijos dalis yra po vandeniu – savo tiesą jie bandė įrodyti net 20 metų. „Jeigu galėtume nusausinti vandenynus, būtų visiems aišku, kad turime kalnų grandines ir didžiulį, aukštai iškilusį vandenyną“, – sakė pagrindinis tyrimo autorius Nickas Mortimeris.

Žemynų pripažinimas nėra kokios nors oficialios organizacijos veiklos sritis, nėra net ir oficialaus kodifikuoto sąrašo, kuriame būtų surašyta, kokie žemynai egzistuoja. Dėl to, nors dauguma mokslininkų sutaria, kad žemynų yra septyni, esama ir tokių, kurie mano, kad jų – tik keturi. Tiesa, N. Mortimeris visai pageidautų, kad šis žemynas būtų pripažintas, siekiant išsiaiškinti, iš kokio molio drėbta Žemė. „Tikimės, kad Zelandija atsiras pasaulio žemėlapiuose, vadovėliuose – visur“, – sakė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.