Mokslas ir IT

2017.02.13 19:51

„Brexit“: Jungtinė Karalystė gali netekti prieigos prie palydovinės navigacijos sistemos

15min.lt2017.02.13 19:51

Jungtinė Karalystė gali būti priversta mokėti už naudojimąsi Europos Sąjungos vietos nustatymo sistema (GPS), kuri buvo tobulinta ir britų kompanijų. Pradėjus atsiskyrimo nuo ES procesą, prieiga prie aukštos kokybės palydovinės navigacijos gali būti nutraukta.

ES bei Europos kosmoso agentūros sistema „Galileo“ kurta keliolika metų tam, kad Europos šalims nebereikėtų naudotis GPS sistemomis iš JAV, Rusijos bei Kinijos. Programa užtikrina nepriklausomybę nuo kitų šalių, kurios dėl kokių nors priežasčių gali panaikinti galimybę naudotis savo kurtomis GPS.

Paskelbta, kad „Galileo“ naudotis galės išskirtinai ES narių gyventojai. Jungtinei Karalystei išstojus iš Bendrijos, ši prieiga gali tapti neprieinama. Tarptautinės prekybos ministras Markas Garnieris tikino, kad bus siekiama užtikrinti galimybę naudotis šia GPS sistema: „Naudojimasis šia sistema ypač svarbus ir naudingas mūsų šaliai, tad derėsimės, jog su mumis būtų ja dalijamasi.“

„Ši technologija skirta išskirtinai ES narėms, o Jungtinė Karalystė gali būti išmesta iš sąrašo. Esu tikras, kad bus prieita prie susitarimo ir Jungtinė Karalystė galės mokėti už šią prieigą.

Tačiau tai dar viena „Brexit“ pusė, apie kurią niekas nepagalvojo. Siekiama plėsti JK kosmoso erdvės industriją, tad visiškas aplaidumas buvo nepagalvoti apie dabartinės situacijos galimybę keletą metų“, – portalui independent.co.uk sakė parlamentaras George'as Kerevanas.

„Galileo“ sukūrimas ir plėtra Jungtinei Karalystei turėjo atnešti daug naudos, mat į procesą šalis investavo, taip pat buvo numatyti ateities veiksmų planai.

Europos kosmoso agentūros vadovas Jeanas Brustonas neslėpė, jog po „Brexit“ šaliai teks iš naujo derėtis dėl tolesnio dalyvavimo kituose ES kosmoso projektuose bei naudojimosi „Galileo“ sistema.

Didžioji Britanija taip pat dalyvauja ir kituose ES vadovaujamuose kosmoso projektuose, pavyzdžiui, Koperniko palydovinė sistema, fiksuojanti gamtos užterštumą. Europos kosmoso agentūros vadovas pabrėžė, kad šaliai išstojus iš ES dalyvavimas visuose projektuose bus nutraukiamas.

Šalies technologijų kompanijos yra pasirašiusios dešimčių milijonų vertės techninės įrangos tiekimo sutartis. J. Brustono teigimu, po „Brexit“ bus nutrauktos ir visos šios sutartys. Tarptautinės prekybos departamento teigimu, derybos dėl tolesnio dalyvavimo „Galileo“ galės būti pradėtos tik pradėjus vykdyti 50 straipsnio atsiskyrimo nuo Bendrijos veiksmus. Tačiau galimybė šaliai likti be aukštos kokybės palydovinės navigacijos, nepaisant to, kad buvo prisidėta ją kuriant, labai reali.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.