Mokslas ir IT

2017.02.10 09:47

Naujojoje Zelandijoje į krantą išmesta šimtai negyvų delfinų

2017.02.10 09:47

Naujosios Zelandijos paplūdimyje penktadienį į krantą buvo išmesta daugiau kaip 400 delfinų, kurių daug nugaišo, nepaisant savanorių pastangų juos išgelbėti.

Tai buvo vienas didžiausių tokių incidentų Naujojoje Zelandijoje, kur banginiai ir delfinai į krantą būna išmetami gana dažnai, nurodė Aplinkos apsaugos departamentas.

Departamento regioninio padalinio direktorius Andrew Lamasonas sakė, kad ant seklumų Atsisveikinimo nerijoje Auksinės įlankos regione užplaukė 416 paprastųjų grindų.

Kol gamtosaugos specialistai pasiekė nuošalią vietovę, apie 70 proc. įstrigusių gyvūnų nugaišo. Likusias grindas bando gelbėti apie 500 savanorių.

Vis dėlto A. Lamasonas teigė, kad tolesnės perspektyvos yra gana miglotos, nes vėlyvą popietę beveik visi iš daugiau kaip 100 banginių, kurie per potvynį buvo išstumti į gilesnius vandenis, vėl užplaukė ant kranto.

„Kai tiek daug nugaišusių, reikia manyti, kad ir likusių būklė gana prasta“, – sakė jis Naujosios Zelandijos radijui.

„Taigi, ruošiamės gana skausmingam laikotarpiui“, – sakė jis.

Apsaugos departamento atstovas Herbas Christophersas sakė, kad pakrantėje yra tiek daug negyvų banginių, kad savanoriams sunku įstumti dar gyvus jūros gyvūnus į vandenį.

„Nugaišusieji, kurie ten plūduriuoja, trukdo jiems išplaukti į jūrą“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.

„Suprantu, kad jie sunerimę dėl žmonių gerovės... kyla gana didelių saugumo problemų“, – teigė H. Christophersas.

Savanoriams paplūdimyje taip pat buvo patarta saugotis išsigandusių banginių, kurie gali sverti iki dviejų tonų, smūgių uodegomis ir plaukmenimis.

Dažniausiai iš banginių rūšių Naujosios Zelandijos vandenyse sutinkamos paprastosios grindos užauga iki šešių metrų ilgio.

Dažni atvejai, kai grindos, netgi nutemptos į gilesnius vandenis, vėl grįžta į krantą, veikiausiai bandydamos prisijungti prie savo būrio.

Savanoriai šeštadienį vėl bandys likusius gyvus delfinus įstumti į vandenį.

Anksčiau gyvūnus, kurie keliskart sugrįždavo į krantą, tekdavo užmigdyti, nes jie po kiekvieno bandymo sugrąžinti juos į jūrą smarkiai nusilpdavo.

H. Christophersas nurodė, jog nugaišę delfinai kartais paliekami seklumose, kad jais maitintis galėtų jūros gyvūnai, tačiau toks sprendimas gali netikti Auksinei įlankai, pritraukiančiai daugybę turistų.

Anot jo, specialistai veikiausiai „iškas didžiulę duobę“ ir palaidos nugaišusius banginius.

Apsaugos departamentas sakė, kad tai yra trečias didžiausias masinis delfinų išmetimas į krantą šalyje.

Didžiausias toks incidentas Naujojoje Zelandijoje įvyko 1918 metais, kai atokiose Čatamo salose į krantą išplaukė apie 1 000 grindų. 1985 metais Oklando pakrantėje atsidūrė apie 450 šių jūros gyvūnų.

Atsisveikinimo nerijoje, esančioje apie 150 km į vakarus nuo turistų mėgstamo Nelsono miesto, per pastarąjį dešimtmetį jau mažiausiai devynis kartus į krantą buvo išmesta šių gyvūnų; visgi pastarasis incidentas kol kas yra pats didžiausias.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt