Naujienų srautas

Mokslas ir IT2017.01.31 16:03

Japonija įtaria eksperimentinės kosminių šiukšlių gaudyklės gedimą

BNS 2017.01.31 16:03

Eksperimentinės kosminių šiukšlių gaudyklės, turinčios pašalinti iš Žemės orbitos smulkius nepageidaujamus objektus, veikla tikriausiai sutriko, antradienį pranešė japonų mokslininkai.

Jeigu šis gedimas bus patvirtintas, jis gali tapti dar vienu nepatogiu incidentu Tokijo aukštųjų technologijų programoje.

Aplink mūsų planetą skrieja daugiau kaip 100 mln. kosminių šiukšlių, tarp kurių esama nebenaudojamų palydovų ir jų dalių, raketų detalių ir blokų. Pasak ekspertų, šis debesis kelia vis didesnį pavojų ateities kosminiams skrydžiams.

Japonijos aerokosminių tyrimų agentūros (JAXA) mokslininkai nori išbandyti „elektrodinaminį pasaitą“, sukurtą bendradarbiaujant su viena žvejybos tinklus gaminančia bendrove. Šis įelektrintas pasaitas, ištemptas tarp dviejų palydovo modulių, sulėtins arti praskriejančias smulkias kosmines šiukšles ir nukreips jas į žemesnę orbitą.

Tikimasi, kad šis metodas leis apvalyti per daugiau kaip 50 metų kosmose susikaupusias šiukšles, nukreipiant jas sudegti Žemės atmosferoje.

Apie 700 metrų ilgio pasaitas turėjo būti ištemptas iš gruodį paleistos krovininės kapsulės, atgabenusios atsargų astronautams Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS).

Tačiau JAXA sako nesanti tikra, ar ši gija, nupinta iš plonytės nerūdijančio plieno ir aliuminio vielos, sėkmingai išsiskleidė.

JAXA mėgins pataisyti padėtį iki šeštadienio, kai kapsulė, kaip planuojama, įskries į atmosferą ir sudegs, pridūrė agentūra.

Šis sutrikimas buvo užfiksuotas praėjus vos dviem savaitėms po to, kai JAXA turėjo atšaukti vieną misiją, per kurią maža raketa turėjo iškelti į orbitą palydovą. Tuojau po starto skrydžių valdymo centras prarado ryšį su tuo aparatu.

Be to, buvo prarastas pernai vasarį paleistas vienas brangus ultramodernių technologijų palydovas, turėjęs gaudyti rentgeno spindulius, sklindančius ir juodųjų skylių ir galaktikų spiečių – mokslininkai nurodė, kad ryšys su šiuo zondu buvo prarastas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi