Mokslas ir IT

2017.01.18 14:30

Pranešta apie pirmojo pasaulyje „trijų tėvų“ kūdikio gimimą

BNS 2017.01.18 14:30

Kijevo privati vaisingumo klinika „Nadija“ (Viltis) pranešė apie pirmojo pasaulyje „trijų tėvų“ kūdikio gimimą pritaikius mitochondrijų perkėlimo (pronuclear transfer) technologiją.

Kaip pranešė klinika, terminas „trijų tėvų vaikas“ reiškia, kad naujagimio DNR sudaro trijų žmonių genai – mamos, tėčio ir donoro.

Daugiau kaip 15 metų buvusi nevaisinga 34 metų moteris, pritaikius mitochondrijų perkėlimo metodą, 2017 metų sausio 5 dieną Kijeve pagimdė sveiką kūdikį. Vaikas yra tikra biologinė šios moters ir jos sutuoktinio atžala.

„Iki tol moteris daug kartų bandė dirbtinį apvaisinimą daugelyje klinikų, taip pat ir užsienyje, Izraelyje. Kaip paaiškėjo, šios pacientės nevaisingumo priežastis – kad (jos organizme) negalėjo vystytis embrionai; tai yra, embrionai nustodavo vystytis ankstyvaisiais etapais. Iki šiol esant panašiems atvejams, pacientams galima buvo padėti tik naudojant donorų kiaušialąstes“, – nurodė klinika.

Minėto metodo esmė – kad pacientės ir jos sutuoktinio ląstelių branduoliai perkeliami į donorės kiaušialąstę, kurios branduolys buvo pašalintas. Atlikus šią manipuliaciją gaunama „rekonstruota“ kiaušialąstė, turinti motinos ir tėvo branduolio DNR genų rinkinį (apie 25 tūkst. genų) ir donorės mitochondrijų DNR (37 genai).

Faktas, kad vaikas turi trijų žmonių DNR, buvo patvirtinta tiriant vaisių nėštumo metu Ukrainos ir Vokietijos laboratorijose. Vaiko gimimas panaudojus tokį gydymo metodą užregistruotas pirmąkart pasaulyje.

Anksčiau žiniasklaida buvo pranešusi apie vaiko, turinčio trijų žmonių genų, gimimą Meksikoje.