Mokslas ir IT

2017.01.17 12:02

Dėl suskeldėjusio ledo uždaroma Britanijos stotis Antarktidoje

BNS 2017.01.17 12:02

Ant šelfinio ledyno įsikūrusi Didžiosios Britanijos tyrimų stotis perkeliama ir uždaroma žiemai, nes baiminamasi, kad tas ledo plotas gali atskilti nuo žemyno, pirmadienį pranešė organizacija „British Antarctic Survey“ (BAS).

16 žmonių, kurie turėjo praleisti stotyje visą Antarkties žiemą nuo kovo iki lapkričio, dabar bus evakuoti, sakoma BAS pranešime.

Halley VI stotis, kurią sudaro aštuoni ryškiai mėlynos ir raudonos spalvos moduliai, stovintys ant atramų su didžiulėmis slidėmis, buvo įrengta 2012 metais.

Septyni iš aštuonių pastatų buvo traktoriumi nutempti 23 km žemyno link, toliau nuo dviejų plyšių lede. Vienas šių plyšių buvo aptiktas 2012 metais, o antras – praėjusių metų spalį.

„Šiuo metu stotyje esantiems žmonėms arba pačiai stočiai grėsmės nėra“, – nurodė BAS.

„Visgi pakankamai neaišku, kas gali nutikti ledui per artėjančią Antarkties žiemą, todėl BAS keičia savo veiklos planus“, – sakoma pranešime.

„Dėl saugumo priežasčių protinga prieš prasidedant Antarkties žiemai griebtis atsargumo priemonių, uždaryti stotį ir evakuoti jos žmones“, – sakoma jame.

Pasak BAS, darbuotojus greičiau galima evakuoti vasarą, o ne žiemą, kai Antarktidoje ištisą parą tvyro tamsa, spaudžia didelis speigas, o jūra būna užšalusi.

Šiuo metu tyrimų stotyje yra 88 žmonės; dauguma jų ten leidžia tik vasaras ir jau yra pasirengę išvykti.

Nuo 1956 metų ant Brunto šelfinio ledyno jau yra buvę įrengtos šešios Halley tyrimų stotys.

1985 metais per šioje stotyje vykdomus tyrimus buvo aptiktas suplonėjęs Antarkties ozono sluoksnis („ozono skylė“), o pati stotis yra itin svarbi stebint klimato pokyčius.

Anot BAS, buvo „dedamos didelės pastangos“, kad ten tęstųsi moksliniai tyrimai.