Naujienų srautas

Mokslas ir IT2017.01.16 14:13

LMA prezidentas: moterys mokslininkės dar susiduria su atgyvenusia nuostata

Goda Raibytė, LRT.lt 2017.01.16 14:13

Moterys mokslininkės dar susiduria su neteisinga nuostata, kad vyrai yra patikimesni. Taip LRT.lt teigia Lietuvos mokslų akademijos (LMA) prezidentas prof. Valdemaras Razumas. „Be abejonės, tai – mentaliteto reliktas, kad vyras yra patikimesnis. Nors daugeliu atvejų gali būti visiškai atvirkščiai“, – teigia jis.

Antradienį LMA ir kompanija „L`Oreal“ oficialiai pasirašo stipendijų programos „Mokslo moterims“ sutartį. Apie programos svarbą Lietuvai ir LMA planus 2017 m. pasikalbėjome su LMA prezidentu V. Razumu.

– Paaiškinkite, kodėl stipendija „Mokslo moterims“ yra svarbi Lietuvai?

– Stipendija įsteigta 1998 m. Ją įsteigusios kompanijos praktika rodo, kad moksliniuose tyrimuose, kuriuos jie atlieka, dalyvauja 4 tūkst. darbuotojų. Iš jų 70 proc. yra moterų. Šis faktas ir paskatino įsteigti premiją mokslo moterims. Tai – siekis skatinti jas dalyvauti moksliniuos tyrimuose.

Lietuvai tai ypatingai aktualu. Turbūt pati puikiai žinote, kad nei viename iš 47 universitetų nėra moters rektorės. Tiksliuosiuose moksluose profesorių moterų yra tik apie 5 proc.

LMA nuo 2011 m. vykdė struktūrinių fondų finansuojamą programą, kuria moterys buvo skatinamos ne tik tapti mokslininkėmis, bet ir tęsti mokslininkių karjerą po vaiko priežiūros atostogų.

– Pakalbėkime apie problemą, kurią ką tik paminėjote. Teko ne kartą girdėti iš moterų mokslininkių, kad, jei darbdavys ar laboratorija gali rinktis tarp vyro ir moters, dažniausiai bus pasirenkamas vyras. Jau vien dėl to, kad greičiausiai vyras neišeis vaiko priežiūros atostogų. Ar tikrai tokia problema yra?

– Manau, kad yra. Be abejonės, tai – mentaliteto reliktas, kad vyras yra patikimesnis. Nors daugeliu atvejų gali būti visiškai atvirkščiai. Užtai LMA su dideliu noru prisijungė prie minėtos stipendijų programos.

Latvija joje dalyvauja jau 12 metų. Dabar prisijungė Lietuva ir Estija.

– Kokių dar programų 2017 m. esate numatę, kurios skatintų mokslininkus?

– LMA kasmet teikia 29 premijas ir 15 stipendijų jauniesiems mokslininkams. Esame įsteigę 18 vardinių žymiausių lietuvių ar lietuvių kilmės mokslininkų premijų, kiekvienais metais teikiame po 4 premijas. Šiemet iki kovo 1 d. bus atrinkti premijų laureatai. Taip pat paskelbsime 10 premijų jauniesiems mokslininkams ir doktorantams.

Tuo pačiu metu pranešime ir 15-ą mokslinius tyrimus atliekančių studentų nugalėtojų. Rugsėjį baigsis vienerių metų stipendijos jauniesiems mokslininkams ir mes atrinksime 15 mokslininkų, kuriems visus metus bus mokama stipendija.

– O kaip dėl mokslo populiarinimo? Kaip jį skatinsite?

Jeigu teisingai pamenu, jau yra paskelbtas konkursas teikti paraiškas mokslo populiarinimo projektams. Visa informacija yra mūsų tinklalapyje.

Tęsime ir kitas mokslo populiarinimo veiklas – knygų leidybą, iš dalies finansuosime festivalį „Erdvėlaivis „Žemė“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi