Mokslas ir IT

2017.01.11 13:50

Okamo skustuvas: kaip ji suprasti?

Romas Gaučas 2017.01.11 13:50

Manoma, kad filosofijos terminas buvo sugalvotas vieno iš garsiausių graikų filosofo Pitagoro prieš maždaug 2500 metų. Tačiau tai tikrai nebuvo filosofijos pradžia.

Knygoje „Sapiens: A Brief History of Humankind“ [aut. vert. liet „Protingasis: trumpa žmonijos istorija“] Yuvalas Noah Harari glaustai pateikė kelių šimtų metų mokslininkų tyrimus, pagal kuriuos daugelis mokslininkų sutinka,  kad kognityvi revoliucija (angl. Cognitive Revolution) įvyko prieš maždaug 70000–30000 metų.

Po šios revoliucijos žmonių protiniai sugebėjimai tapo prilygstantiems dabartiniams žmonėms. Jie pradėjo grupuotis į didesnes bendruomenes, siekiančias daugiau nei 150 žmonių, kūrė savus tikėjimus ir dievus. Tikėtina, kad būtent tuomet jie pirmą kartą pradėjo klausti: „ar mano dievas tikras, jei kitos bendruomenės dievas kitoks?“. Taip atsirado filosofijos užuomazgos.

2001-ųjų metų rugsėjo 11 dieną keturi skirtingi lėktuvai dėl neaiškių priežasčių rėžėsi į Pasaulinį prekybos centrą, Pentagoną ir nukrito Pensilvanijos valstijoje. Apie 3000 žmonių žuvo, dar daugiau buvo sužeisti. Visas pasaulis buvo sukrėstas: laidos, žinių reportažai bei laikraščiai pranešinėjo karščiausias naujienas iš JAV. Netrukus po šių įvykių buvo paskelbtos dvi pagrindinės galimos lėktuvų kritimų priežastys:

1. Ginkluoti islamo teroristai užgrobė lėktuvus ir kartu su juose buvusiais keleiviais pasiuntė myriop;

2. JAV federalinė valdžia sukūrė šį naikinimo planą, kurio metu pašalino visas nuolaužas, nugriovė Pasaulinį prekybos centrą, sugriovė Pentagoną, kurių metu žuvo tūkstančiai, suklastojo mirti pasiųstų žmonių skambučius jų artimiesiems ir pasamdė tūkstančius, kurie matė krentantį lėktuvą Pensilvanijoje.

Reikia pripažinti, kad abu scenarijai yra galimi ir tikriausiai dar ilgai žmonės nesutars ir aiškinsis, kaip buvo iš tikrųjų, tačiau, ar neturint jokių papildomų įrodymų, galima padaryti racionalų sprendimą dėl šio nelaimingo įvykio priežasties?

Taip, galima, jei remsimės Okamo skustuvo (angl. Occam`s razor) principu, kartais vadinamo šykštumo dėsniu (angl. law of parsimony). Pavadinimas kilo nuo garsaus XIV a. anglų filosofo Williamo iš Okanamo (angl. William of Occam) vardo; žodis „skustuvas“ čia reiškia nereikalingų prielaidų „nuskutimą“ nuo teorijos.

Nors pirmąją priežastį ir skaudu pripažinti, tačiau istorija pripildyta panašiais pasakojimais ir įrodymais, kai viena gentis, tauta ar valstybė kenkia kitai. Pirmieji genčių naikinimo įrodymai, manoma, kad siekia daugiau nei 30 tūkstančių metų, kai neandartaliečiai (lot. homo neanderthalensis) buvo vejami iš savų teritorijų protingųjų žmonių (lot. homo sapiens).

Kita vertus, nors visiškai atmesti antrąją konspiracijos teoriją sunku, šioje teorijoje galima daug ką „nuskusti“, pavyzdžiui, suklastotus telefoninius skambučius, papirktus liudininkus bei kitus dalykus, nes jiems įrodymai nėra tikslūs ir nekontroversiški. Remiantis Okamo skustuvo principu, galima teigti, kad paprastesnė, šiuo atveju – pirma teorija, yra teisinga ar bent labiau tikėtina. Na, o dėl gilesnių pasvarstymų kiekvienas gali galvoti, kaip tik nori.

Okamo principas dažnai kritikuojamas dėl dalykų, kuriems nuspręsti niekada ir nebuvo sugalvotas. Kiekvienai teorijai pagal empirinius įrodymus galima sugalvoti daugybę paaiškinimų. Labai svarbu paminėti, kad šis principas neteigia, kad paprastesnis paaiškinimas yra teisingas, o teigia tik tai, kad toks paaiškinimas yra labiau tikėtinas.

Principas dažnai naudojamas, norint įrodyti, kad ir kiti žmonės mąsto (angl. Other mind problem). Vienas dalykas yra aiškus ir suvokiamas, kad kiekvienas iš mūsų suprantame, kad galvojame, tačiau kitų žmonių vidinių minčių nei girdime, nei kitaip juntame. Galime sudaryti mažiausiai dvi teorijas. Pirma, kad „mąstau tik aš“, o visi kiti yra sukurti mano proto. Antra, remtis tuo, kad kiti žmonės reaguoja visiškai taip pat į aplinkos poveikius kaip ir aš, todėl taip pat mąsto. Abi teorijos įmanomos, tačiau antra yra paprastesnė, todėl, remiantis šykštumo principu, yra labiau tikėtina. Toks paaiškinimas yra dažniausiai naudojamas kitų mąstymą įrodantis teiginys.

Nors Okamo skustuvo principas filosofiniais klausimais gali būti labai plačiai naudojamas, jį sunku, o neretai ir netinka taikyti psichologiniuose gyvenimo aspektuose. Knygoje „Mąstymas, greitas ir lėtas“ (angl. „Thinking, Fast and Slow“) Danielis Kahnemanas plačiai paaiškina, kada galima pasikliauti paprastesne pirmąją automatine savo mintimi, o kada reikia pamąstyti plačiau sprendžiant problemas.

Paprasčiausias knygoje pateiktas pavyzdys yra susijęs su skaičiavimu. Pavyzdžiui, visi žino, kad 2+2=4, atsakymas tiesiog iššoka prieš akis, o, tarkime, dėl 13x17 jau reikia praleisti nemažai laiko, norint suskaičiuoti atsakymą. Nors daugybos atveju kiekvienam iš mūsų gali atrodyti, kad šios sandaugos atsakymą jau žinome, nereikėtų pasikliauti pirmu į galvą šovusiu atsakymu, o reiktų lėtai perskaičiuoti atsakymą – „neskusti“.

Nors Okamo skustuvo principas tebėra dažnai naudojamas spręsti dualistines problemas, filosofinius klausimus ar narplioti nusikaltimų eigą, reiktų niekada neužmiršti, kad Lietuvoje gydantis veterinaras galbūt niekada negydys australiškojo stručio, tačiau tas pats veterinaras, persikėlęs gyventi į Australiją, galbūt niekada nebepamatys lietuviško baltojo gandro. Tai reiškia, kad vienoje situacijoje paprasčiausias sprendinys nebūtinai bus paprasčiausias kitoje.

Straipsnis yra LRT.lt, „Mokslo sriubos“ ir „Konstanta 42“ rašinių konkurso dalis. 


Šaltiniai

Knygos:

50 Philosophy Ideas You Really Need to Know  – 2014, Ben Dupre

Sapiens: A Brief History of Humankind  – 2015, Yuval Noah Harari

Thinking, Fast and Slow Paperback –  2012, Daniel Kahneman

Internetiniai adresai:

https://en.wikipedia.org/wiki/Philosophy

https://en.wikipedia.org/wiki/September_11_attacks

https://en.wikipedia.org/wiki/Occam's_razor

https://en.wikipedia.org/wiki/William_of_Ockham

https://en.wikipedia.org/wiki/Homo_sapiens