Mokslas ir IT

2017.01.05 20:22

Astrofotografija – kaip užfiksuoti kosmoso grožį

Justinas Alšauskas 2017.01.05 20:22

Turbūt ne vienam giedrą naktį yra įdomu pažiūrėti į naktinį dangų, kur atsiveria neišpasakytai gražus žvaigždžių ir žvaigždynų vaizdas. O per pilnatį tikrai kiekvienam už akių užkliūva Žemės palydovas – Mėnulis. Kai kam kilo mintis visa tai užfiksuoti. Taip ir atsirado astrofotografija.

Astrofotografija – specializuota fotografijos rūšis skirta astronominių objektų užfiksavimui. Didiesiems mokslininkams (astronomams), taip pat buvo kilusios tokios mintys. Pirmasis šias mintis įgyvendino amerikietis Johnas Williamas Draperis, 1840 metais pirmą kartą nuotraukoje užfiksavęs Mėnulį, per 13 centimetrų skersmens reflektoriaus teleskopą. Saulė pirmą kartą buvo užfiksuota 1845 metais prancūzų fizikų Leono Foucault ir Hippolyte Fizeau.

Astrofotografija daugiausia dėmesio sulaukia per retesnius kosminius reiškinius, pvz. Saulės užtemimai, Mėnulio užtemimai, Merkurijaus tranzitas, meteorų lietūs ir t.t. Tada ir mažai astronomija besidomintys žmonės stengiasi užfiksuoti šiuos reiškinius. Turėti jų nuotraukas atsiminimui.

Astrofotografija taip pat yra smagus ir įdomus laisvalaikio praleidimo būdas. Jam tereikia trikojo, fotoaparato ir, aišku, noro bei apsišarvuoti kantrybe. Iš savo asmeninės patirties galiu teigti, kad ir nuotraukos be teleskopo gaunasi pakankamai gražios ir unikalios. Žinoma, jeigu yra noras pažvelgti į tolesnius visatos kampelius ir juos užfiksuoti, jums prireiks ir teleskopo. Aišku, daug kas priklauso ir nuo gyvenamosios vietos bei nuo meteorologinių sąlygų.

Labai paprastas dalykas – žiemą giedriausios naktys, ,o kaip suprantate, žiemą yra šalta. Tad teks šiltai apsirengti, jeigu norėsite lauke pabūti ilgėliau. Jeigu gyvenate mieste stebėjimas ir fotografavimas bus sudėtingesnis, nes yra per daug šviesos šaltinių kurie nušviečia naktinį dangų. Taip pat, jeigu yra apsiniaukę, fotografavimą teks atidėti kitai nakčiai.

Geriausiai būtų pradėti nuo Mėnulio ir kitų didesnių objektų fotografavimo ir po to keliauti prie mažesnių objektų. Norint pradėti fotografuoti žvaigždynus, žvaigždžių spiečius ar ūkus, jau reikia turėti šiek tiek astronominių žinių. Reikės žinoti kokį žvaigždyną ar kitą darinį norėsite fotografuoti, jį rasti naktiniame danguje ir susitelkti būtent į jį.

Dar yra vienas astrofotografijos skirsnis t.y. Saulės fotografavimas. Žinoma fotografavimas dieną yra patrauklesnis, bet čia neužteks vien tik fotoaparato ir trikojo. Dar prireiks ir Saulės filtro. Bet jį galima pasidaryti paprastu būdu. Reikia tik senos foto juostelės. Ją reikia uždėti prie objektyvo ir galų gale gaunasi geras filtras fotografuoti Saulei.

Lietuvoje astrofotografija nėra labai populiarus užsiėmimas. Taigi, pradėję fotografuoti naktinį dangų, nustebinsite draugus ir artimuosius gražiomis fotografijomis. Patarčiau šiuo užsiėmimu susidomėti paauglius ir jaunimą, nes tai yra puikus laiko praleidimo būdas ir įdomus bei naudingas gilinimasis į mokslą. 

Straipsnis yra LRT.lt, „Mokslo sriubos“ ir „Konstanta 42“ rašinių konkurso dalis.