Mokslas ir IT

2016.12.29 12:51

Už kiekvieną melagingą naujieną socialiniame tinkle „Facebook“ – pusės milijono eurų bauda

15min.lt 2016.12.29 12:51

Vokietijos vyriausybė svarsto galimybę įvesti įstatymą, pagal kurį socialiniai tinklai – tokie, kaip „Facebook“ – būtų baudžiami iki 500 tūkst. eurų dydžio bauda už kiekvieną dieną, kai toje platformoje nepašalinama melaginga naujiena, rašo heatst.com.

Siekiant apriboti žalą, pridaromą melagingų naujienų, Vokietijos vyriausybė kitais metais svarstys įstatymo projektą, palaikomą ir valdančiųjų, ir opozicijos – pagal šį projektą, asmenys ir institucijos privalės turėti galimybę pažymėti turinį, kurį vertina kaip „melagingą“.

Pagal tą patį įstatymą socialiniams tinklams tektų prievolė steigti toje šalyje veikiantį biurą, kurio tikslas būtų operatyviai reaguoti į reikalavimus blokuoti ar šalinti naujienas, be to, socialiniai tinklai būtų įpareigoti sumokėti kompensaciją, jeigu paaiškėtų, kad individualus asmuo savo įrašais platina šmeižtą.

„Jeigu po nusiskundimų patikrinimo „Facebook“ nedelsiant, per parą laiko, neištrins įžeidžiančių įrašų, tuomet jiems gali tekti susimokėti didžiules, iki 500 000 eurų siekiančias baudas“, – interviu leidiniui „Der Spiegel“ sakė Vokietijos parlamento socialdemokratų partijos frakcijos vadovas Thomasas Oppermannas.

Vokietijos įstatymų leidėjai įsitikinę, kad naujasis įstatymas apribos galimybes Rusijai kištis į ateinančiais metais vyksiančius Vokietijos parlamento rinkimus. Būtinybė išleisti tokį įstatymą išryškėjo po to, kai buvo įrodyta, kad už kibernetinių išpuolių, kurių metu įsilaužta į demokratų partijos atstovų kompiuterius ir išplatinti tūkstančiai Hillary Clinton talkininkų laiškų, kyšo Rusijos ausys ir interesai.

Vokietijos žvalgybos agentūra įspėjo, kad Rusija gali kištis ir į Vokietijoje kitais metais vyksiančius rinkimus – tai gali būti daroma pasitelkiant automatizuotus vartotojus (botus), kurie socialiniuose tinkluose skleistų melagingo turinio straipsnius.

Kai kurie dabartiniai Vokietijos parlamentarai netgi siūlė kriminalizuoti melagingų naujienų platinimą. Krikščionių demokratų partijos, kuriai atstovauja ir kanclerė Angela Merkel, įtakingas narys Patrickas Sensburgas neseniai sakė: „Tikslingas skleidimas dezinformacijos, kurios tikslas yra destabilizuoti valstybę, turėtų būti kriminalinis nusikaltimas“.

Vokietijos vidaus žvalgybos agentūros vadovas Hansas-Georgas Maassenas leidiniui „Bild am Sonntag“ yra sakęs: „Facebook“ uždirba milžiniškus pinigus ir platina melagingas naujienas. Įmonė, uždirbanti milijardus iš interneto, turi turėti ir socialinės atsakomybės“.