Naujienų srautas

Mokslas ir IT2012.06.27 10:59

Sename meteorite atrastas naujas mineralas

LRT.lt 2012.06.27 10:59

Padangę skrodžiantis ugnies kamuolys nėra tik vienkartinis reginys. Jis mokslinių dividendų gali duoti dar ilgą laiką po to. 1969 metais Meksikos dangų nušvietęs meteoritas suskilo į trūkstančius gabalėlių, kurie pažino šiaurinėje Meksikos Čihuahua valstijoje. 

Padangę skrodžiantis ugnies kamuolys nėra tik vienkartinis reginys. Jis mokslinių dividendų gali duoti dar ilgą laiką po to. 1969 metais Meksikos dangų nušvietęs meteoritas suskilo į trūkstančius gabalėlių, kurie pažino šiaurinėje Meksikos Čihuahua valstijoje. Dabar, praėjus dešimtims metų, meteoritas, pavadintas Allende, atskleidė naują mineralą, vadinamą panguitu.

Manoma, kad panguitas yra vienas seniausių mineralų Saulės sistemoje, kuriai maždaug 4,5 mlrd. metų. Jis priklauso sunkiai lydžių mineralų klasei, kurie susiformuoja tik esant ypač aukštai temperatūrai ir sąlygoms, kokios egzistavo Saulės sistemai vos gimus.

Titano dioksido mineralas pavadintas Pan Gu, kuris kinų mitologijoje yra pirmas gyvas asmuo, atskiręs in ir jang (kurie sudarė dangų ir žemę) ir taip sukūręs pasaulį.

„Panguitas yra ypač jaudinantis atradimas, kadangi tai ne tik naujas mineralas, bet ir iki šiol mokslui nežinoma medžiaga“, – teigė mokslininkas Chi Ma iš „Caltech“.

Iki šiol Panguitas nebuvo nei aptiktas gamtoje, nei sukurtas laboratorijoje. „Tai visiška naujovė mokslui“, – sakė jis.

Mokslininkai, naudodami elektronų mikroskopą, analizavo ypač nelydžias inkliuzijas, esančias meteorite. Inkliuzijos – tai mineralai, kurie patenka į meteoritus, kai šie formuojasi. Ypač nelydiems  priskiriami mineralai, kurie atlaiko aukštas temperatūras ir kitas ekstremalios aplinkos sąlygas, kurios, kaip manoma, egzistavo Saulės sistemai formuojantis.

Aukštų technologijų laboratorijose atliktos analizės atskleidė panguito cheminę sudėtį ir kristalinę struktūrą, kuri yra nauja ir galėtų būti toliau tyrinėjama kuriant naujas medžiagas.

Allende meteoritas, kur mineralas slypėjo, yra didžiausias Žemėje rastas anglies chondritų klasės atstovas. Chondritai – paprasti meteoritai, kurie, kaip mano mokslininkai, yra nuo planetų sudedamųjų dalių likusios liekanos. Didžioji dalis Žemėje rastų meteoritų priskiriami šiai grupei.

Prieš pasiekdami Žemę, didžioji dalis meteoritų yra asteroidų fragmentai, kita dalis – kosminės dulkės, kurias išmeta kometos. Reti meteoritai yra atplaišos, po susidūrimų atskilusios nuo Marso ar Mėnulio paviršių. Allende meteoritas greičiausiai atkeliavo iš asteroidų žiedo, esančio tarp Marso ir Jupiterio, teigė mokslininkai.

Panguito ir kitų Allende meteorito sudedamųjų dalių tyrimas yra svarbus, norint suprasti Saulės sistemos kilmę. Iš tiesų Chi Ma komanda šiame meteorite aptiko devynis naujus mineralus. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi