Naujienų srautas

Mokslas ir IT2016.12.09 22:27

Japonų paleistas kosminis krovininis laivas šalins kosmoso šiukšles

ELTA, LRT RADIJAS, LRT.lt 2016.12.09 22:27

Penktadienį Japonijos aerokosminių tyrimų agentūra (JAXA) sėkmingai paleido kosminį bepilotį krovininį laivą „Konotori-6“, kurio skrydžio tikslas – pasiekti Tarptautinę kosminę stotį (TKS), o tada šalinti aplink Žemę skriejančias kosmoso šiukšles.

Jį iš Tanegašimos kosmodromo Japonijos pietvakariuose į orbitą nunešė raketa H-IIB.

Aparatas turėjo iškeliauti TKS link dar spalį. Bet rugpjūtį JAXA nusprendė atidėti paleidimą neribotam laikui, kad būtų pašalintas defektas, susijęs su helio nuotėkiu iš laivo sistemų.

Prisijungimas prie TKS numatytas gruodžio 13 d. Iš viso laivas nugabens į TKS 5,9 tonos krovinių, be kita ko, produktų, geriamojo vandens ir būtiniausių daiktų, taip pat septynis mažus palydovus. „Konotori-6“ turėtų pristatyti į TKS ir Japonijos kompanijos „GS Yuasa International“ pagamintų baterijų, kurios užtikrins stoties aprūpinimą energija.

Kai „Konotori-6“ atsijungs nuo TKS, jis bus panaudotas atliekant kosmoso šiukšlių šalinimo iš Žemės orbitos eksperimentą.

Speciali 700 metrų ilgio virvė sukurs elektromagnetinį lauką, kuris turėtų pristabdyti aplink Žemę skriejančias atliekas – netekusios greičio, jos, kaip tikimasi, ims kristi žemyn ir visiškai sudegs atmosferoje.

Tai orbitoje likę nebeveikiantys palydovai, raketų ir kitų įrenginių nuolaužos bei kitos žmogaus paliktos atliekos. Mokslininkai teigia, kad šiuo metu aplink planetą skrieja daugiau nei pusė milijono kosmoso šiukšlių, kurios gali kelti grėsmę astronautams ar įrenginiams.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą