Mokslas ir IT

2016.12.08 09:27

Molėtų observatorijoje KTU astronomijos mėgėjai fotografuos galaktikas

LRT.lt2016.12.08 09:27

Kauno technologijos universiteto (KTU) astronomų klubas „Arcturus“ stiprina bendradarbiavimą su Molėtų astronomijos observatorija, kuri organizacijos nariams leis naudotis dviem teleskopais. „Arcturus“ turimos įrangos sumontavimas į teleskopus, esant palankioms oro sąlygoms, leis fotografuoti ne tik Saulės sistemos planetas, bet ir elipsines bei spiralines galaktikas, dvinares žvaigždes ir ūkus, teigiama pranešime spaudai.

Naudojant specifinius siejiklius (adapterius, – red. past.), KTU astronomijos entuziastams pavyko turimą įrangą suderinti su Molėtų astronomijos observatorijos teleskopų okuliarais.

Universiteto astronomų klubo „Arcturus“ nariai: Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto (MGMF) studentai fizikai Algita Stankevičiūtė (klubo vadovė) ir Tomas Klinavičius bei fakulteto dėstytojai Vytautas Stankus ir Aleksandras Iljinas spalio 13 dieną lankėsi Lietuvos etnokosmologijos muziejuje, Molėtuose. Ten juos svetingai priėmė muziejaus edukatorius, KTU taikomosios fizikos absolventas, Edgaras Zaronskis.

Šio kviestinio vizito metu buvo bandoma klubo turimą įrangą pritaikyti 40 cm ir 80 cm skersmens teleskopams. Naudojant klubo „Arcturus“ turimą siejiklį bei tam pritaikytą fotokamerą bus įmanoma ne tik atlikti kosminių objektų stebėjimą, bet ir juos fotografuoti didelės skiriamosios gebos foto įranga arba kitaip – užsiimti astrofotografija.

„Astronominiai stebėjimai ir astrofotografija labai priklauso nuo oro sąlygų, kurios Lietuvoje rudens, žiemos metu yra gana nepalankios. Be to „šviečiantis“ mėnulis taip pat neleidžia stebėti tolimųjų dangaus objektų – galaktikų ir ūkų“, – teigė klubo „Arcturus“ įkūrėjas, KTU docentas Vytautas Stankus.

Tačiau, jis pažymi, kad astronomijos mėgėjai greitai rankų nenuleidžia – laukti ir tikėtis tinkamų stebėjimams oro sąlygų „Arcturus“ nariams įprasta. „Svarbiausia, kad pavyko sumontuoti įrangą į muziejuje esančius teleskopus, todėl tik laiko klausimas, kada bus padarytos kokybiškos nuotraukos“, – sakė V. Stankus.

Vizitas Molėtų astronomijos observatorijoje gali tapti KTU astronomų klubo „Arcturus“ ir Lietuvos etnokosmologijos muziejaus ilgo ir sėkmingo bendradarbiavimo pradžia, iš kurios tikimasi daug kokybiškų nuotraukų, bendrų projektų, o gal ir mokslinių atradimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt