Mokslas ir IT

2016.12.06 17:32

Išdalyti „Mokslo Oskarai“ ir daugiau nei 25 mln. JAV dolerių prizai

15min.lt 2016.12.06 17:32

Gruodžio 4 dieną Silicio slėnyje (JAV) išdalyti 2017 metų „Proveržio apdovanojimai“ (angl. „Breakthrough Prizes”), skiriami daugiausiai pasiekusiems gyvybės mokslų, fundamentaliosios fizikos ir matematikos sričių mokslininkams.

Individualūs apdovanojimai, siekiantys net 3 milijonus dolerių, yra patys didžiausi piniginiai prizai mokslo pasaulyje.

Šiemet individualiems asmenims įteikti septyni tokie prizai. Be to, 3 mln. dolerių dydžio Specialųjį proveržio apdovanojimą fundamentaliosios fizikos srityje pasidalijo didžiulė LIGO projekto mokslininkų komanda – 3 steigėjai ir daugiau nei 1000 šios grupės narių.

Už pasiekimus gyvybės mokslų srityje apdovanoti Stephenas J. Elledge`as (Harvardo medicinos mokykla, JAV), Harry F. Nolleris (Kalifornijos universitetas Santa Kruze, JAV), Roelandas Nusse (Stenfordo universitetas, JAV), Yoshinori Ohsumi (Tokijo technologijų institutas, Japonija), Huda Yahya Zoghbi (Beiloro medicinos koledžas, JAV).

Fundamentaliosios fizikos kategorijoje nugalėtojų laurais padabinti Josephas Polchinskis (Kalifornijos universitetas Santa Barbaroje, JAV), Andrew Stromingeris (Harvardo universitetas, JAV) bei Cumrunas Vafa (Harvardo universitetas). Jie pasidalino vieną 3 mln. vertės prizą.

Šiemetinis matematikos Proveržio apdovanojimas atiteko Jeanui Bourgainui (Pažangiųjų tyrimų institutas, JAV).

Kuklesniais „Naujųjų horizontų“ prizais (100 tūkst. dolerių) pagerbti šeši mokslininkų kelią tik pradedantys fizikai, tris tokio paties dydžio prizus pasidalijo keturi jauni matematikai. „Proveržio jaunimo iššūkį“ šiemet įveikė du moksleiviai, kurie, kartu su savo mokytojais ir mokyklomis, apdovanoti iki 400 000 dolerių vertės prizais.

Jau penktą kartą išdalytų apdovanojimų tikslas – pagerbti ir skatinti mūsų supratimą apie pasaulį keičiančius mokslininkus iš fizikos, matematikos ir gyvybės mokslų srities.

Renginyje, kurį vedė žinomas aktorius Morganas Freemanas, iš viso išdalyti daugiau nei 25 mln. JAV dolerių vertės piniginiai apdovanojimai, įsteigti garsiausių technologijų pasaulio žmonių – „Google“ įkūrėjo Sergejaus Brino ir jo buvusios žmonos Anne Wojcicki, investuotojo Jurijaus Milnerio ir jo žmonos Julijos, taip pat „Facebook“ įkūrėjo Marko Zuckerbergo ir jo žmonos Priscilos Chan.