Mokslas ir IT

2021.12.08 10:39

Paleista Rusijos raketa, skraidinanti į TKS japonų verslo magnatą

BNS2021.12.08 10:39

Trečiadienį iš Baikonūro kosmodromo Kazachstane buvo paleista Rusijos raketa „Sojuz“, išskraidinusi japonų verslo magnatą į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), pranešė šį įvykį stebėjęs naujienų agentūros AFP korespondentas.

Japonų milijardieriaus Yusaku Maezawos kelionė į TKS žymi Rusijos sugrįžimą į kosminio turizmo pramonę.

Y. Maezawa, kosmoso entuziastas, praturtėjęs internete prekiaudamas mados prekėmis, taip pat jo gamybos asistentas Yozo Hirano orbitinėje stotyje išbus 12 dienų.

Juos skraidinanti raketa „Sojuz“, valdoma rusų kosmoso agentūros „Roskosmos“, buvo paleista 9 val. 38 min. Lietuvos laiku iš Maskvos nuomojamo Baikonuro kosmodromo Kazachstane.

TKS ji turėtų pasiekti maždaug po šešių valandų.

„Jaučiuosi sujaudintas. Esu tarsi pradinukas, laukiantis mokyklinės ekskursijos“, – starto išvakarėse surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo 46 metų Y. Maezawa.

„Noriu pamatyti Žemę iš kosmoso. Noriu kyboti nulinės gravitacijos sąlygomis... [Noriu pamatyti], kaip pasikeisiu po šios patirties“, – pridūrė verslininkas.

Y. Maezawa ir Y. Hirano planuoja pasakoti apie kasdienį gyvenimą kosminėje stotyje magnato „YouTube“ kanalui ir daugiau nei 750 tūkst. jo prenumeratorių.

Pasak Y. Maezawos, jis turi 100 užduočių, kurias norėtų atlikti būdamas TKS.

Jų erdvėlaivį pilotuojantis Rusijos kosmonautas Aleksandras Misurkinas sakė, kad turistų grafikas TKS bus labai įtemptas. Anot jo, ši misija taps tikru „iššūkiu“.

Y. Maezawa ir Y. Hirano taps pirmaisiais per daugiau nei dešimtmetį Rusijos išsiųstais kosminiais turistais ir pirmaisiais japonų turistais, apsilankiusiais TKS.

Misija vyksta sudėtingu laikotarpiu rusų kosmoso agentūrai, pastaruoju metu susiduriančiai su daugybe kliūčių, įskaitant korupcijos skandalus ir mažėjantį finansavimą.

Kadangi JAV bendrovė „SpaceX“ dabar pajėgi gabenti NASA astronautus į TKS „Crew Dragon“ kapsulėmis, „Roskosmos“ turi užpildyti vietas savo paleidžiamuose erdvėlaiviuose „Sojuz“, todėl šiemet išplėtė civilinių kelionių mastą.

Spalį Rusija į stotį siuntė aktorę ir režisierių, orbitoje pirmąkart filmavusius vaidybinio filmo scenas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt