Mokslas ir IT

2021.12.07 21:47

Nuo kitų metų koronaviruso planuojama ieškoti miestų nuotekose – lengviau nustatys protrūkius ir aptiks mutacijas

Giedrė Skridailaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.07 21:47

Planuojama, kad kitąmet koronaviruso bus ieškoma ir miestų nuotekose. Esą tokių tyrimų rezultatai gali padėti anksčiau prognozuoti protrūkį, aptikti naujas viruso mutacijas ir sutaupyti testavimo lėšų. Nuotekų tyrimai bus atliekami PGR metodu, tačiau tam netinka turima įranga, reikia specialios, kurios dar nėra. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija sako, kad įranga Lietuvą turėtų pasiekti kitų metų pradžioje.

Kitąmet nacionalinės laboratorijos darbuotojai į mėgintuvėlius pils didžiųjų miestų nuotekas. Taip bus ieškoma koronaviruso pėdsakų.

Žinios. Skelbiama, kad Lietuva vėl grįžo į Kinijos muitinės sistemas, tačiau kyla papildomų rūpesčių

„Stebint nuotekas būtų galima šiek tiek kitaip organizuoti testavimą ir nustatyti, ar žmonės vienoj ar kitoje vietovėje, kolektyve yra užsikrėtę ir reikia pavyzdžiui pereiti prie asmenų testavimo“, – sako Visuomenės sveikatos centro atstovė Irena Taraškevičienė.

„Tai tiesiog vienas iš papildomų metodų, kurie leistų papildyti tą stebėseną ir galbūt susidaryti tokį pilnesnį vaizdą apie tai koks yra paplitimas bendruomenėje COVID-19“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Audrius Ščeponavičius.

Toks nuotekų stebėjimas esą iki pasirodant oficialiems duomenims galės padėti prognozuoti, kur ištiks protrūkis. Pasak visuomenės sveikatos centro specialistės, ten, kur viruso paplitimas gan didelis, tokie tyrimai būtų naudingi, tiriant konkrečius objektus.

„Pavyzdžiui, kalėjimas, uždara tokia sistema arba kitas uždaras objektas, kuriame tikimasi, kad liga yra suvaldyta, atvejų nėra. Toks stebėjimas irgi leidžia labai anksti pamatyti, kad jau atsirado, nes mes gi žinom, kad asmuo gali nejausti jokių simptomų, bet gali išskirti į aplinką virusą“, – teigia sako Visuomenės sveikatos centro atstovė I. Taraškevičienė.

Tikimasi, kad tai leistų sutaupyti testavimo lėšų, pamatyti naujas viruso mutacijas. Nuotekų tyrimai bus atliekami PGR metodu, tačiau reikia specialios įrangos, kurios dar nėra.

Tik patvirtinus paraišką bus skiriamas finansavimas, vykdomi viešieji pirkimai, todėl nuotekų stebėjimas dėl COVID-19 turėtų prasidėti kitų metų kovo–balandžio mėnesį.

Tam prireiks ne tik epidemiologų, visuomenės sveikatos centro ir nacionalinės laboratorijos specialistų, bet ir vandenvalos atstovų pajėgų. Jiems bus patikėta surinkti nuotekų mėginius.

Nacionalinis visuomenės centras spręs, kokioje vietovėje, kokiuose objektuose ir kaip dažnai stebėti bei tirti nuotekas. Nuolatinė stebėsena kol kas numatyta tik didžiuosiuose miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt