Mokslas ir IT

2021.12.06 11:03

„Vaxzevria“ vakcinos kūrėja įspėja: tai ne paskutinis kartas, kai virusas mums grasina, – kita pandemija gali būti dar mirtinesnė

LRT.lt2021.12.06 11:03

Ateities pandemijos gali būti mirtinesnės nei dabartinė COVID-19 krizė, perspėjo vienas iš Oksfordo universiteto ir „AstraZeneca“ vakcinos kūrėjų, rašo BBC.

Profesorė Sarah Gilbert tikino, kad reikia skirti didesnį finansavimą pasiruošimui pandemijoms, kad padaryta pažanga nebūtų prarasta. Ji taip pat įspėjo, kad vakcinos gali būti mažiau efektyvios prieš omikron variantą. Mokslininkė pridūrė, jog žmonės turėtų būti atsargesni prieš atsirandant daugiau žinių apie šią koronaviruso atmainą.

„Tai nebus paskutinis kartas, kai virusas kelia grėsmę mūsų gyvybei ir pragyvenimui. Tiesa ta, kad kitas gali būti dar blogesnis. Jis gali būti labiau užkrečiamas arba mirtinas, arba abu.

Negalime leisti susiklostyti situacijai, kurioje išgyvenus viską, ką išgyvenome, pastebėsime, kad dėl didžiulių ekonominių nuostolių, kuriuos patyrėme, vis dar nėra finansavimo pasirengimui pandemijai. Pažanga, kurią padarėme, ir įgytos žinios neturi būti prarastos“, – kalbėjo S. Gilbert.

Kalbėdama apie omikron variantą, ji teigė, kad jo smaigalio baltyme yra mutacijų, kurios padidina viruso užkrečiamumą.

„Tačiau yra papildomų pasikeitimų, kurie gali reikšti, kad dėl vakcinų arba persirgimo kitais variantais atsiradę antikūnai gali būti mažiau veiksmingi užkertant kelią infekcijai, sukeltai omikron atmainos. Kol nežinome daugiau, turėtume būti atsargūs ir imtis veiksmų, kad sulėtintume šio naujo varianto plitimą“, – pabrėžė mokslininkė.

Vis dėlto, S. Gilbert teigė, kad sumažėjusi apsauga nuo infekcijos ir lengvos formos nebūtinai reikš sumažėjusią apsaugą nuo sunkios ligos ir mirties. Ji taip pat paragino sparčiau tiekti vakcinas ir vaistus pandemijos metu, anot jos, tai turėtų tapti norma.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt