Mokslas ir IT

2021.12.03 23:01

Biologas įžvelgia tikimybę, kad pirmieji omikron atvejai Lietuvoje bus nustatyti per artėjančias šventes

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.12.03 23:01

Europoje plintant naujajai koronaviruso omikron atmainai, Lietuva kartu su kitomis šalimis stiprina šios atmainos stebėseną ir epidemiologinę kontrolę. Anot Santaros klinikų Biobanko vedėjo Daniel Naumovo, tikėtina, kad per artėjančias šventes Lietuvoje irgi bus fiksuoti pirmieji užsikrėtimai šia atmaina.

D. Naumovas aiškina, kad tikėtina, jog Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse šios atmainos dar nėra. Visgi jis teigia, kad yra tik laiko klausimas, kai bus nustatyti pirmieji užsikrėtimo atvejai.

„Mes jau tikrai žinome, ir teoriškai pagal mutacijų kiekį ir savybes, kad ši atmaina tikrai plinta greičiau, bet nežinome, ar ji yra dar pavojingesnė. Ir tai, kad ji plinta greičiau, mes matome ne tik teoriškai, bet ir praktiškai, nes jau daugelyje žemynų ji yra aptikta, taip pat ir Europoje. Tikėtina, kad čia tik laiko klausimas, kada ši atmaina atvyks į Lietuvą. <...> Galimai per Kalėdas ir atsiras kažkur vienas, du atvejai, bet dar taip greitai neišplis, dar pas mus dominuoja delta ir, tikėtina, šį mėnesį dar dominuos“, – LRT TELEVIZIJAI teigia jis.

Anot jo, tai gali lemti didelis žmonių judėjimas per šventes.

„Žinote, kalėdinis laikotarpis, daugiau judėjimo, žmonės grįžta iš užsienio, galbūt turistų daugiau bus mūsų šalyje, tai tikimybė tada padidėja“, – svarsto jis.

D. Naumovas nurodo, kad kol kas nėra duomenų dėl šios atmainos pavojingumo.

„Tai, kad atmaina yra pavojingesnė, mes dar negalime pasakyti ir tikrai nereikia baisiai bijoti. Bet ar reikia ruoštis tam, aš tikrai manau, kad geriau pasiruošti, geriau jau izoliuotis ilgiau, geriau testuotis dažniau, bent jau laikotarpyje, kol dar nežinome apie šią atmainą. Jeigu sužinosime, kad ši atmaina iš tiesų yra mažiau pavojinga sukelia minimalus simptomus, taigi mes džiaugsimės. Bet būti pasiruošus, jeigu ji iš tiesų yra pavojinga, mirtina ir baisi, tai tikrai labai geri sprendimai, kad kai kurios šalys užsidarė trumpam laikotarpiui arba daugiau izoliuojasi, daugiau testuojasi“, – mano jis.

LRT.lt primena, kad pagal atnaujintas izoliacijos taisykles, kurios įsigalios nuo gruodžio 4 d., asmeniui nustačius ar įtarus koronaviruso omikron atmainą, izoliuotis 10 dienų turės visi su juo kontaktavę žmonės, nepriklausomai nuo to, ar jie yra pasiskiepiję, ar persirgę COVID-19 liga. Galimybės trumpinti izoliacijos tokiais atvejais nebus.

Visas pokalbis su D. Naumovu:

Biologas: yra tikimybė, kad kalėdiniu laikotarpiu omikron atmaina bus nustatyta ir Lietuvoje
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt