Mokslas ir IT

2021.12.03 14:46

Gyvybei pavojingos priežastys, dėl kurių niekada nevertėtų slopinti čiaudulio

LRT.lt2021.12.03 14:46

Čiaudulys yra greitas ir nevalingas oro pašalinimas iš plaučių per nosį ir burną. Įkvepiant prieš čiaudulį, spaudimas krūtinėje padidėja. O iškvepiant, paties nusičiaudėjimo metu, slėgis krenta, rašo „Science Focus“.

Tai sukelia trumpalaikius širdies ritmo pokyčius, tačiau jis greitai atsistato. Taigi, nors ir gali atrodyti, kad širdis akimirkai buvo sustojusi, iš tiesų patikimasis raumuo nenustojo plakęs.

Čiaudėjimas gali būti naudingas, nes padeda atsikratyti kvėpavimo takų dirgiklių, tokių kaip žiedadulkės ir dulkės. Tačiau bandymas užgniaužti čiaudulį, sulaikant kvėpavimą ar užspaudžiant nosį, gali blogai baigtis.

Atliekant kompiuterinį modeliavimą buvo nustatyta, kad, palyginti su įprastu čiauduliu, tokiu būdu kalima pažeisti kvėpavimo takus, nes slėgis juose gali padidėti iki 24 kartų. Sužalojimai gali būti labai įvairūs, nuo palyginti nesunkių, pavyzdžiui, plyšusio ausies būgnelio ar trūkusios nosies kraujagyslės, iki pavojingų gyvybei, tokių kaip smegenų aneurizmos trūkimas arba oro užsilaikymas diafragmoje, dėl kurio gali subliūkšti plaučiai.

Atsiminkite: čiaudėkite, bet čiaudėkite atsargiai. Čiaudint lašeliai ir mikrobai sklinda iki 160 km / h greičiu, todėl visada uždenkite nosį ir burną!

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt