Mokslas ir IT

2016.11.25 19:04

Perspėja apie 12 galimų apokalipsės scenarijų: tik trys nepriklauso nuo žmogaus

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.11.25 19:04

Anglijos Notingamo miesto laboratorijoje projekto „Užšaldyta Arka“ mokslininkai renka ir saugo įvairių nykstančių gyvūnų DNR – visai kaip Biblijos veikėjas Nojus savo Arkoje surinko gyvūnus, kad galėtų juos išgelbėti per tvaną. Panašiose laboratorijose mokslininkai jau ne kartą išgelbėjo ne tik daug gyvūnų rūšių, bet pirmiausia daugybę žmonių gilindamiesi į tokių ligų kaip maras priežastis.

Maro protrūkiai Viduramžiais nuolat alino Europą – XIV amžiaus viduryje per vadinamąjį Juodosios Mirties protrūkį netgi išnaikino iki dviejų trečdalių Europos gyventojų. Kaip atsirado Juodasis maras Viduramžių žmonės nenutuokė ir tegalėjo melsti Dievą svarstydami apie apokalipsę. Oksfordo universiteto mokslininkas Daronas Burrowsas tyrinėja per aštuoniasdešimt unikalių XII–XV amžiaus rankraščių apie Europą ištiksiančią apokalipsę.

Šiuolaikiniai mokslininkai išsiaiškino ne tik Juodojo maro priežastį (tai buvo bakterija Yersinia Pestis), bet ir daugybės kitų negandų kilmę. Vis dėlto svarstymų apie apokalipsę nemažėja, ir dabar baisi jau ne Dievo, o paties žmogaus rykštė.

Minėto Oksfordo universiteto Žmonijos ateities institutas bene pirmasis pabandė moksline dvasia pamodeliuoti galimus apokalipsės scenarijus. Iš dvylikos didžiausių grėsmių tik trys – asteroidai, vulkanai ir kiti nenumatyti gamtos veiksniai – visiškai nepriklauso nuo žmonių. Kitas grėsmes (branduolinį karą, klimato kaitą ar laboratorijose gimusius virusus) sukūrė patys žmonės kovodami su tokiomis natūraliomis negandomis kaip maras, badas ar karas, pastebi sociologijos klasikas Ulrichas Beckas.

Daugiau apie apokalipses – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt