Mokslas ir IT

2021.11.30 20:02

Kauno klinikų farmakologė: mokslininkai dėl skiepų poveikio omikron atmainai sunerimę, bet daryti išvadas – dar pernelyg anksti

LRT.lt2021.11.30 20:02

Plintant omikron atmainai vaistų gamintojai testuoja vakcinų veiksmingumą. Kol kas dar anksti spręsti ar jau sukurti skiepai apsaugos nuo naujos atmainos, bet amerikiečių skiepų gamintoja „Moderna“ įspėja, jog labai tikėtina, kad skiepai nuo stipriai mutavusios atmainos apsaugos kur kas mažiau.

Pasaulio rinkas vėl drebina pandemija. Vaistų gamintojo „Moderna“ vadovui suabejojus ar esamos vakcinos nuo koronaviruso apsaugos nuo omikron atmainos – suskubta ieškoti saugesnių investicijų.

Farmakologė: po 3-osios vakcinos dozės susidariusi antikūnių masė gali padėti apsisaugoti ir nuo viruso mutacijų

Savo ruožtu Simona Stankevičiūtė, Kauno klinikų farmakologė sako, kad kol kas apie omikron ir jo atsparumą dabartiniams skiepams, informacijos dar pernelyg mažai. Pasak jos, mokslininkai sunerimę, tačiau skubotų išvadų jie nedaro ir laukia užtikrintų atsakymų, kaip omikron, žmogaus organizmas ir vakcinos reaguos į koronaviruso mutacijas.

„Sutikčiau, ką sako EVA vadovė, taip pat tą pati sako įvairūs mokslininkai, kurių ilgametis darbas buvo susijęs su koronavirusais – duomenų, ar reikės naujų skiepų, dar nėra. Kelia didžiulį nerimą tas faktas, kad spyglio baltyme atsirado tiek daug mutacijų, o pagal spyglio baltymus buvo sukurtos tiek vakcinos, kurių dėka mūsų organizmuose gaminasi antikūnai. <..> Tai kelia milžinišką nerimą, tačiau kol kas nėra aišku, duomenų dar nepakanka, reikia pamatyti ir klinikinę paciento eigą. Taip pat laboratorijoje įvertinti, kaip elgiasi antikūnai santykyje su ta naująja atmaina“, – sako farmakologė.

S. Stankevičiūtės teigimu, kad kiekvienai kažkiek pavojingesnei koronaviruso atmainai bus kuriamas naujas skiepas, teigti negalime,

„Žinome, kad gripo virusui taip būna, kasmet turime kažkiek kitokią vakciną, tačiau kol kas galvoti apie vakciną COVID-19 ligai, dar anksti. Mes dar pandemijos pradžioje padarėme daug skubotų sprendimų, tad prognozuoti, kad kiekvienai atmainai bus sukurti nauji skiepai, tikrai yra per anksti“, – sako Kauno klinikų farmakologė.

Ji pabrėžia, imunitetą sukuria ne tik antikūnai, bet ir ląstelinio imuniteto grandis, ji taip pat svarbi.

„Jei žmogus pasiskiepijo jau ir trečiąja doze ir jo organizme yra daug antikūnų, yra tikimybė, kad tas masės efektas padės susidoroti ir su kitomis atmainomis. Vienareikšmiškai kelia nerimą visiems mokslininkams, kad virusas mutuoja ir yra tikimybė, kad tos vakcinos nebus veiksmingos, bet prognozuoti, kad reikės penktos ar aštuntos vakcinos, dar anksti“, – sako S. Stankevičiūtė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt